DOĞUŞ İNŞAAT, SOFYA METROSUNU TAMAMLAYACAKPazartesi, 28 Temmuz 2008

DOĞUŞ İNŞAAT, SOFYA METROSUNU TAMAMLAYACAKSofya'da yapımına devam edilen Metro inşaatının kalan kısmı Doğuş İnşaat ve Ticaret AD ile Metrotrace konsorsiyumu tarafından tamamlanacak. Doğuş İnşaat ve Ticaret AD ile üç yerli şirketten oluşan Metrotrace konsorsiyumu, metronun tamamlanması ihalesinde en düşük teklifi sunarak ihaleyi kazandı. İhalede, İspanyol, İtalyan ve Alman firmaları ile rekabet ederek, yapım bedeli olarak 329 milyon leva teklif getiren Doğuş İnşaat'ın ihalede rakip 8 şirketin arasında en uygun projeyi sunduğu ve ihaleyi kazandığı bildirildi. Toplam 6,4 kilometrelik metro tünel yapımı ile 7 metro istasyonu inşaatını içeren Metro'nun tamamlanması projesi 481 milyon avroya mal olacak.
Bu miktarın 361 milyon avrosu Avrupa Birliği Ulaşım programından, geri kalan kısım ise devlet ve Başkent Belediyesi bütçesinden sağlanacak. İhale sonucuna itiraz edilmemesi durumunda Nadejda alt geçidinden P. Evtimiy ve P. Evtimiy caddesinden Çerni Vrıh caddesine kadar olan bölümün inşaatına eylül ayında başlanabilecek. Projenin 45 ayda tamamlanması bekleniyor.
Yüksek tekliflerin verilmesi nedeniyle bozulan birinci ihaleden sonra ikinci ihalenin tamamlanması ile Sofya metrosunun genişletme çalışmalarına başlanabilecek. Başkent Belediye Başkanı Boyko Borsiov, birinci ihalenin iptal edilip ikinci ihalenin düzenlenmesi sonucu 86 milyon levalık tasarruf yapıldığını vurguladı.
Doğuş İnşaat ve Ticaret AD şirketi, Nadejda algeçidi ile Patriarh Evtimiy caddesi arasındaki 3,8 km'lik alanın inşasını yapacak. Bu alanda dört durak bulunacak ve 329 milyon levaya mal olacak. Metrotrace konsorsiyumu ise Patriarh Evtimiy Caddesi ile Çerni Vrıh Caddesi arasındaki 2,6 km'lik kısmın inşaatını tamamlayacak. Bu alanda üç durak bulunacak. Bu bölümün 142 milyon avroya mal olması bekleniyor.
Bulgaristan'da 2003 yılından bu yana çalışan Doğuş İnşaat ve Ticaret, daha önce Karnobat ile Burgas kentleri arasında 45 kilometrelik bir otoban projesi ihalesini kazanmış ve projeyi başarıyla tamamlamıştı. İnşaat sektöründe 58 yıllık bir geçmişe sahip Doğuş İnşaat, Türkiye ve uluslararası piyasada üstlendiği üstyapı ve altyapı projeleriyle, bu güne kadar 8 milyar doları aşan 160 projeyi başarıyla tamamlamış bulunuyor.


DİĞER HABERLER