Dokuz azınlık ilkokulu daha kapatılıyor!...Çarşamba, 31 Ağustos 2016

Dokuz azınlık ilkokulu daha kapatılıyor!...2010 yılından bu yana kapatılan Türk azınlık ilkokulu sayısı 60'a ulaşıyor....

Batı Trakya'da 9 azınlık okulu daha kapatılıyor. Doğu Makedonya Trakya Eyalet Eğitim Müdürü Panayotis Keramaris'in kararı uyarınca Rodop, İskeçe ve Meriç illerinde toplam 9 Türk azınlık ilkokulunun faaliyet daha durduruluyor. Azınlık okullarının öğrenci azlığı gerekçesiyle kapatıldığı ifade edildi. konuyla ilgili karar geçtiğimiz günlerde Eyalet Eğitim Müdürü Panayotis Keramaris imzasıyla yayınlandı.

Buna göre Rodop ilinde; Sendelli, Lefeciler, Durhasanlar, Dolapçılar ve Susurköy azınlık ilkokulları kapatılıyor. Aynı kararla İskeçe ilinde de Zümbülmahalle, Zeynelli ve Sadnovisa köylerindeki azınlık ilkokulları ile Meriç iline bağlı Kartunca azınlık ilkokulu kapatılıyor.

Eyalet Eğitim Müdürlüğünün kararıyla kapatılan 9 azınlık ilkolulunde yeni eğitim yılında eğitim ve öğretim yapılmayacak ve okullar kapalı kalacak. Köylerdeki öğrenciler ise komşu köylerdeki azınlık ilkokullarına gönderilecek.

Dokuz azınlık ilkokulunun daha kapısına kilit vuran karar, azınlık eğitim camiasında ve sözkonusu köylerde büyük üzüntü yarattı. Bu arada 2010 yılından bu yana öğrenci yetersizliği gerekçesiyle kapatılan Türk azınlık ilkokulu sayısı 60'a ulaştı.

DANIŞMA KURULU TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Öte yandan Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu geçtiğimiz günlede yayınladığı açıklamayla azınlık ilkokullarının kapatılma kararına tepki göstermiş ve karara karşı siyasi ve hukuki itirazlarda bulunulacağını belirtmişti.


DİĞER HABERLER