Dr. Mehmet Akgün Tepeli – Röportaj: Obezite ile mücadelenizde yalnız değilsiniz!Cuma, 10 Şubat 2023

Dr. Mehmet Akgün Tepeli – Röportaj: Obezite ile mücadelenizde yalnız değilsiniz!

  • Sayın Dr. Mehmet Akgün Tepeli, öncelikle kendinizi tanıtabilir misiniz?

1976 Konya doğumluyum. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimimi Konya’da aldım. Üniversite ve uzmanlık eğitimimi İzmir’de tamamladım. 2010 yılında Obezitenin cerrahi tedavisi konulu bitirme tezi ile genel cerrahi uzmanı oldum. Amerika’da ki Cleveland Clinic Obezite Cerrahi Merkezi’nde dünyaca ünlü Prof. Phillip Schauer ile bu konuda çalışmalara katıldım. 12 yıldır Lüleburgaz Özel Derman Hastanesi’nde ağırlıklı olarak Obezite Cerrahisi ve Laparoskopik Cerrahi alanında çalışmaktayım. Uzun süredir aynı hastanede deneyimli bir ekip ile çalışmanın verdiği rahatlık ve güven sayesinde yurtiçi ve yurtdışı hastalarımıza en iyi hizmeti sunmaya çalışıyoruz.

  • Obezite nedir ve Obezite ameliyatı kimlere uygulanabilir?

Obezite, tüm dünyada ciddi bir sağlık problemi olup endokrin (hormonal), metabolik ve davranışsal değişimlerle karakterize önemli bir hastalıktır. Obezite, kısaca sağlığı bozacak ölçüde vücutta anormal ve aşırı yağ birikmesi ya da diğer bir deyişle yetişkin kadınlarda vücut ağırlığının ortalama %30’dan, erkeklerde ise %25’ten fazla yağ olmasıdır. 

Fiziksel aktivite azalması, beslenme alışkanlıkları, yaş (yaş ilerledikçe kilo alımı kolaylaşır), kadın olmak ve doğum yapmak, alkol kullanmak, psikolojik problemler, hormonal hastalıklar, anne ve babanın fazla kilolu olması obezite için risk faktörleri arasındadır.
Hastanemize fazla kilolarından duyduğu fiziksel ve ruhsal rahatsızlığı ile gelen hastalarımızın vücut ağırlık indeksini ölçüyoruz ve böylelikle ameliyata uygun bir aday olup olmadığına bakıyoruz. Ameliyata uygun bir aday olarak görülen hastalarımıza Sleeve Gastrektomi yöntemini uygulayarak fazla kilolarından kurtarıyoruz.

  • Sleeve Gastrektomi nedir?

Sleeve Gastrektomi olarak da bilinen tüp mide ameliyatlarında, midenin hacminin küçültülmesi (yaklaşık 60 – 100 cc.) ve böylece hastanın çok az gıdayla tokluk hissetmesi hedefleniyor. Bu amaçla, midenin belli bir bölümü cerrahi işlemle çıkarılıyor ve geriye tüp şekilde (yaklaşık bir muz büyüklüğünde) bir mide bırakılıyor. Ayrıca midenin açlık hormonu salgılayan bölüm çıkarıldığı için hastada açlık hissi olmuyor. Bu operasyonla sadece alınan gıdanın miktarı kısıtlanıyor; gıdaların emilimi aynı şekilde devam ettiği için hastanın dışarıdan vitamin ya da mineral takviyesi alması gerekmiyor.

Nasıl uygulanıyor?
Tüp mide ameliyatları da laparoskopik (kapalı) yöntemle uygulanıyor. Küçük kesilerden karın boşluğuna girilerek ameliyat gerçekleştiriliyor.
Ameliyat sonrası dönem

Ameliyattan sonra küçük hacimlerde gıda alınmasıyla hastalar kolayca doygunluk hissedebiliyor ve bir süre sonra bu tokluk iştah kaybına dönüşüyor. Total gıda alımı anlamlı şekilde azalıyor. Ameliyattan sonra ki birkaç yıl içinde kilo fazlasının %80-90’ı kaybediliyor. Bunun yanı sıra, obezitenin beraberinde getirdiği diyabet, hipertansiyon, kalp damar hastalıkları, riskleri azalmaktadır. Birçok hastamız ameliyat sonrası bu rahatsızlıklar ile ilgili kullandıkları ilaçları ya tamamen bırakmış ya da dozlarını azaltmışlardır.

  • Obezite cerrahisinin yanı sıra son yıllarda sıkça duyduğumuz Metabolik cerrahi hakkında bilgi verebilir misiniz?

Metabolik cerrahi şeker hastalarının kan şekeri düzeyi insülin ve ilaçlarla kontrol altına alınamıyorsa ve hastanın insülin rezervi yeterli ise (tüm diyabet hastalarının yaklaşık %70’nde rezervi yeterlidir) Metabolik cerrahi uygulanabilir. Metabolik cerrahide tıpkı Obezite cerrahisinde olduğu gibi mide küçültülür, ek olarak ince bağırsakların konfigürasyonu değiştirilir (ince bağırsakların hormonaktif özelliği devreye sokulur). Böylelikle vücuda gıda girişi azaltılır ve ince bağırsaklarda ki uyuyan hormonların aktifleşmesi sağlanır.  Bu metabolik cerrahi tekniği Transit Bipartisyon adını taşımaktadır. Metabolik cerrahi her şeker hastası için uygulanamaz. Tip1 Diyabet (Şeker hastalığı) hastaları bu ameliyat için uygun değildir. Tip 2 Diyabet (Şeker hastalığı) hastalarından insülin rezervi yeterli olanlar ameliyattan fayda görebilir.

  • Bu ameliyatlardan sonra geri kilo alımı mümkün mü?

Ameliyattan sonra ki süreçte normal beslenmeye geçinceye kadar diyetisyenimizin takibi devam etmektedir. Bu dönemde hastanın doğru beslenme alışkanlıkları edinmesi ve hayatına hareketi de katarak sağlıklı yaşamayı öğrenmesi hedeflenmektedir. Ameliyattan sonra doğru beslenme öğrenilemezse geri kilo alınması mümkündür. Genellikle ameliyattan sonra 2. senede kilo alma başlar. Bu durum hastalarımızın ortalama %20’nde gözlemlenmektedir.

  • Obezite cerrahisi ve Metabolik cerrahisi dışında yaptığınız diğer işlemlerden kısaca bahsedebilir misiniz?

15 yıldır Obezite ve Metabolik cerrahi yapmaktayım. Buna ek olarak merkezimizde Onkolojik cerrahi (Meme kanseri, Kolon Kanseri, Mide Kanseri vs.), Reflü cerrahisi ve diğer Genel cerrahi işlemler yapılmaktadır.  12 yıldır çalıştığım Lüleburgaz Özel Derman Hastanesi’nde aynı ekip ile çalışmanın verdiği konfor ve güven sayesinde bugüne kadar 3200 ameliyat sayısına ulaşmış bulunmaktayız ve Türkiye’de komplikasyon oranı en düşük merkezlerden biriyiz.

  • Yurtdışından da hastalarınız geliyor mu?

Hastanemizin coğrafi konumu nedeniyle Balkan ülkelerinden (özellikle Bulgaristan karayolu ile) hastalarımız gelmektedir. İstanbul havaalanına ulaşım kolaylığımız ve transfer hizmeti sunduğumuzdan Batı Avrupa ülkelerinden de hastalarımız gelmektedir. Merkezimizde yerel ve yabancı hastalarımız ile daha sağlıklı iletişim kurabilmek adına 4 dilde (Türkçe, Bulgarca, İngilizce, İtalyanca) tercüme hizmeti veren asistanlarımız bulunmaktadır.

 

SAĞLIĞINIZI EMİN ELLERE EMANET EDİN!

Viber / WhatsApp irtibat hattı: +90 530 979 43 00

Web sayfası: https://drmehmetakguntepeli.com/bg

Facebook: https://www.facebook.com/mehmetakguntepeli
Instagram: dr.mehmetakguntepeli
/dr_mehmetakgun 


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER