Dr. Sadık Ahmet 23. Ölüm Yıl Dönümünde Minnetle, Özlemle Ve Rahmetle AnıldıÇarşamba, 25 Temmuz 2018

Dr. Sadık Ahmet 23. Ölüm Yıl Dönümünde Minnetle, Özlemle Ve Rahmetle AnıldıDostluk Eşitlik Barış Partisinin kurucusu ve ilk genel Başkanı, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığının unutulmaz Lideri ve Önderi Dr. Sadık Ahmet, 24 Temmuz Salı binlerce kişinin katılımı ile hasretle, minnetle yad edildi.

Törene Türkiye Cumhuriyeti Devleti Hükümeti'ni Temsilen Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy, Büyük Birlik Partisi Adına Genel Başkan ve Ankara Milletvekili Sayın Mustafa Destici, Cumhuriyet Halk Partisini Temsilen Tekirdağ Milletvekili Sayın İlhami Özcan Aygün Ve Bursa Milletvekili Sayın Yüksel Özkan, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanı Abdullah Eren, Bulgaristan'dan DOST Partisi Genel Başkanı Lütfü Mestan, Makedonya Türk Milli Birlik Hareketi Genel Başkanı Erdoğan Saraç, Yunanistan'daki Makedon Azınlığı Partisi Gökkuşağı Adına Yorgos Papadakis, Yunanistan Müslümanlar Birliği Başkanı Naim Elgandur, Ap Milletvekili Adayı Anna Stamu, Edremit Belediyesi temsilcileri, Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer, Avrupa Bati Trakya Türk Federasyonu Yöneticileri, Bati Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Yetkilileri, Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası Yunanistan Genel Müdürü Özcan Asanoğlu, İstanbul Uluslarasın Sağlık Ve Turizmi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ali Kordan, Makedonya Türk Kadınlar Teşkilatı Başkanı Semiya Saraç, Isparta Eczacılar Eski Başkanı Abdullah Taş, TÜGVA Genel Başkanları Mustafa Yüksel ve Soner Çokyiğit, Kırım Türkleri Kültür Ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi Temsilcisi Alper Yavuzeser, Irak Türkmen Cephesi Temsilcisi Hicran Kazancı, Doğu Türkistan Derneği Başkanı Seyit Tümtürk Üyesi Olduğumuz Avrupa Parlamentosu'nda Grubu Bulunan Avrupa Hür İttifakı (EFA) Başkan Yardımcısı Marta Bainka, DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, Genel Başkan Vekili Ahmet Kara, Genel Başkan Yardımcısı ve İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Genel Başkan Yardımcısı ve Güney Meriç Azınlık Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Bekir Mustafaoğlu, Genel Başkan Yardımcıları Raif Usta, Ramadan Duban, Burhan Hasan, Refika Adem, Mutlu Osman Mustafa, Erdi Şerif, İsmet Tüccar, DEB Partisi Genel Sekreteri ve Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Aydın Ahmet, Yönetim Kurulu üyesi Yeşim Hasan, Kadın Kolları Başkanı Duygu Mustafa, DEB Partisi MYK üyeleri, AP adayları, Batı Trakya Danışma Kurulu Başkanı ve üyeleri ve çok sayıda Batı Trakya Türkü katıldı.

DEB Partisi Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Burak Adil'in sunduğu program, İsmail Ahmet ve Ahmet Arif hocaların Salâ ve Aşr-ı Şerif'i okumalarıyla başladı. Dua BTTADK Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif tarafından yapıldı ve protokol konuşmalarına geçildi.

İlk olarak DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş söz alarak, tüm katılımcılara törene katılımlarından dolayı teşekkür etti. Genel Başkan rahmetli liderimiz Dr. Sadık Ahmet'i rahmetle anarak, mekânının cennet olmasını diledi. Rahmetli liderimiz Dr. Sadık Ahmet'in Batı Trakya Türklerinin en zor yıllarında kurtarıcısı olduğunu, cesaret verdiğini, Lozan'dan doğan hakların iadesi konusunda uluslararası kamuoyunu harekete geçirdiğini vurguladı. Genel Başkan eğer liderimiz olmasaydı biz bu konumda olamayacaktık, biz ona çok şey borçluyuz, liderimiz doktor olarak hayatını sürdürebilirdi ancak o Batı Trakya Türklerinin daha iyi yaşam sürmeleri için bu yolu seçti. Belki de şehit olacağını bildiği halde davaya baş koydu diyerek sözlerini bitirdi.

Ayrıca kabristandaki anma töreninde Türkiye Cumhuriyeti'ni Temsilen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici, Cumhuriyet Halk Partisini temsilen Tekirdağ Milletvekili İlhan Özcan Aygün de konuşma yaptılar. Konuşmalarında Rahmetli liderimiz Dr. Sadık Ahmet'in mücadele aşkına, fikirlerine, halkına karşı duyduğu sorumluluğuna işaret edilerek, onun ölümsüzlüğünün altı çizildi. Tarihte böylesi dava adamlarının hiçbir zaman unutulmadığını ve bu dava insanlarını her zaman gönüllerde yaşatıldığına dikkat çekildi.

Son olarak kabir başında Işık Sadık Ahmet söz alarak tüm katılımcılara teşekkür etti ve 23 yıl sonra Dr. Sadık Ahmet'in bu kadar kalaba bir anma törenini hak ettiğini ve hep beraber bundan sonra haklarımızı kazanana kadar bu yola devam edeceğimize vurgu yaptı.

Kabirdeki dua ve konuşmalardan sonra Dostluk Eşitlik Barış Partisi Genel merkezine geçildi. Genel merkezde de protokol konuşmalarına devam edilerek, katılımcılara akşam yemeği ikram edildi. Burada Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı adına Ali Emin Latif, Kırım Türkleri adına Alper Yavuzeser, Irak Türkmenleri adına Hicran Kazancı, Makedonlar adına Yorgos Papadakis, TÜGVA Genel Başkanı adına Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yüksel, Yunanistan Müslümanlar Derneği Başkanı Naim Elgandur, Trakya Üniversitesi Rektörü Erhan Tabakoğlu, Türk Milli Birlik Hareketi Genel Başkanı Erdoğan Saraç konuşma yaptı.

Genel Başkan ve Dr. Sadık Ahmet ailesi anma etkinliği sonrasında, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği çatısı altında faaliyet yürüten Genç Akademisyenler Topluluğu (GAT), Yassıköy futbol sahasında düzenlediği 10. Dr. Sadık Ahmet Turnuvasının final maçına katıldı. Final'de GAT Serez ile GAT Selanik takımları mücadele etti ve kazanan taraf GAT Serez oldu.

DEB Partisi olarak, bu organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen başta GAT Başkanı ve yönetim kurulu olmak üzere tüm oyuncuları yürekten kutluyoruz.

Aynı zamanda böylesine anlamlı bir günde uzaktan yakında anma etkinliğimize teşrif eden binlerce Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığına teşekkür ediyoruz.

FOTO: AA


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER