DTİK Bulgaristan Temsilciliğine Gökhan Tanır SeçildiPazar, 17 Eylül 2023

DTİK Bulgaristan Temsilciliğine Gökhan Tanır Seçildi

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) çatısı altında faaliyet gösteren ve başkanlığını Nail Olpak'ın yürüttüğü Dünya Türk İş Konseyi (DTİK), Türkiye ilişkilerinin dünya çapında ses getiren en başarılı isimlerini, Türkiye Cumhuriyeti,  Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleşen "Dünya Türk İş Konseyi 10. Kurultayı  (DTİK)" ile 15-16 Eylül'de İstanbul da Haliç Kongre merkezin de bir araya getirdi.

Yurt dışında yerleşik Türk iş dünyası arasındaki ticari ve ekonomik faaliyetleri geliştirerek Türkiye ilişkilerini yurt dışında geniş kitlelere yaymayı amaçlayan DTİK, dünya genelinde yerleşik bir hayat süren Türk girişimcilerinin sorunlarına çözüm getirmek ve ülkenin yurt dışındaki imajını artırmak amacıyla hayata geçirdiği etkinliklere bir yenisini daha ekledi.

Yurt dışında yaşayan Türk ve Türkiye dostu üst düzey iş insanlarının, uluslararası şirketlerin yöneticilerinin, girişimcilerin, ekonomistlerin, uzmanların, sanatçıların, sporcuların, siyasetçilerin, bürokratların ve akademisyenlerin katıldığı DTİK 10. Kurultayı, 4 bine yakın gönüllü iyi niyet temsilcisini buluşturdu.

Kurultayı'nın açılış töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve Ticaret Bakanı Ömer Bolat'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Kurultayın açılışında konuşan DEİK Başkanı Nail Olpak, dünyanın dört bir yanından gelen Türkiye dostlarının bir araya getiren etkinlikte, ülkeler arası iletişim ve ticaretin geliştirilmesi için stratejiler belirleyeceklerini söyledi.

Kurultayın sadece yayıldığı coğrafi büyüklüğü ile değil, aynı zamanda kültür ve dil birliği ile önemli bir medeniyet sembolü olan Türk dünyasının bir yansıması olduğunu belirten Olpak,  yeni seçilen ülke temsilcileri ve bölge komite başkanları ile yeni dönem teşkilatlanmalarını bir adım daha ileriye taşıyacaklarını kaydetti.

Kurultayda, delegeler, Bulgaristan’daki Türkiye dostu iş insanlarını temsil edecek olan iş insanı Gökhan Tanır’ı DTİK ülke temsilcisi olarak seçti.

Gökhan Tanır; 22.12.1961 Adapazarı’nda doğdu. Eğitimini, Moda Kolejini bitirdikten sonra Şişli Meslek lisesinde tamamladı. Ticarete genç yaşlarda atılan Tanır, 2000’li yılların başından itibaren Bulgaristan’da çeşitli sektörlerde (orman, inşaat, lojistik) faaliyetleri oldu. Halen sahip olduğu şirketler ( Trakian Cement Dış Tic. Liman İşletmeciliği A.Ş. , Trakia Cement Trade Ltd. ŞT. ve Sakarya Deniz Taşımacılığı Ltd. Şti) ile Bulgaristan ve Türkiye’de liman işletmeciliği, Balkanlar’da çimento satış ve pazarlama, turizm ve inşaat işleri ile uğraşmaktadır.

Tanır kendisini bu göreve layık görenlere teşekkürlerini sunarken, Bulgaristan iş dünyasını Türkiye iş dünyası ile olan ilişkilerine katkı sağlamak için çaba göstereceğini söyledi. “Bizler gönüllü ticaret elçileriyiz. Ben çok şanslı biriyim, kendimi ait hissettiğim iki vatan sahibiyim. Bu iki vatanın da aralarındaki Ticari ve Kültürel ilişkilerin üst seviyelere taşınmasında bana da görev düşmesi, benim için farklı bir anlam taşıyor. Bundan sonra özellikle Bulgaristan’da faaliyet gösteren Türk vatandaşı sahipli ve Türkiye’den ithalat yapan veya Türkiye’ye ihracat yapan tüm Bulgaristan şirketlerine gerekli makamlar tarafından daha fazla ihtimam sağlanmasına ve onların sorunlarının çözülmesi hususunda çalışacağım.” diye sözlerine ekledi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER