Dünya Sağlık Örgütü: 5 yaş altındaki çocuklar, günde 1 saatten fazla ekran başında oturmamalıPerşembe, 25 Nisan 2019

Dünya Sağlık Örgütü: 5 yaş altındaki çocuklar, günde 1 saatten fazla ekran başında oturmamalıDünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 2 ile 4 yaş arası çocukların elektronik ekranlar karşısında oturmalarına günde 1 saatten fazla izin verilmemeli, 1 yaşın altındaki çocuklara ise buna asla izin verilmemeli" diye uyarıda bulundu.

DSÖ tarafından yapılan açıklamada"5 yaşın altındaki çocuklar da fiziksel olarak aktif olmalıdırlar ve uzun ömürlü olmak için uygun alışkanlıkları edinmek ve yaşamın ilerleyen dönemlerinde obezite ve hastalıkları önlemek için yeterli uyku almalıdırlar.

1 ile 4 yaş arası çocuklar, günde en az 3 saat farklı bir fiziksel aktivite yapmalıdırlar ve 1 yaşın altındaki çocuklar elektronik cihazların ekranlarına bakmaktan kaçınmalıdırlar.

Hareketsizlik, ölüm için önde gelen bir risk faktörüdür ve obezite ve aşırı kilolu olmak ile ilgili vakaların küresel çapta artmasını teşvik etmektedir" denildi.

DSÖ'nün iki yıl önce yayımladığı bir raporuna göre obez çocukların ve gençlerin sayısı dünyada 10 kat arttı ve son 40 yılda 120 milyona ulaştı. Aşırı vücut ağırlığı diyabete, yüksek tansiyona ve bazı kanser türlerinin oluşmasına neden olabilir.


DİĞER HABERLER