EDİRNE'DE HASKOVO GÜNLERİCuma, 20 Şubat 2009

EDİRNE'DE HASKOVO GÜNLERİHaskovo ve Edirne Belediyeleri sürdürmekte oldukları iyi ilişkilerini, kardeş şehir bağı ve ortaklaşa yürüttükleri AB projeleri ile de devam ettirmektedirler. İki şehir arasındaki bu dostluk kültürel, sosyal, ekonomik alanlarda iki halkın birbirine yakınlaşmasını sağlamaktadır.
Bu iyi ilişkiler kapsamında 3 - 9 Kasım 2008 tarihinde Haskovo'da gerçekleşen Edirne günlerinden sonra, 16 - 20 Şubat 2009 Pazartesi günü Edirne'de Haskovo günleri programı düzenlendi.
Düzenlenen program gereğince, 16 Şubat Pazartesi günü, mevcut kardeş şehir anlaşması Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi ve Haskovo Belediye Başkanı Georgi İvanov tarafından yenilenerek Edirne Belediyesi Meclis Salonunda imza altına alındı.
Bu anlaşmaya göre her iki belediye iki topluma hizmet edeceğine ve iki toplumdan insanların sosyal ve ekonomik gelişimine daha fazla katkı sağlayacağına inanarak, eşitlik, karşılıklı fayda ve fikir birliği temellerine dayanarak sosyal ve ekonomik işbirliğini desteklemek amacıyla; tarafların her biri toplumsal ve kültürel alanda ve özel sektörde ortak ilgi konusu olan farklı alanlarda işbirliği ve değişimi gerçekleştirme, teşvik etme ve destekleme yükümlülüğünü üstlendiler.
Ayrıca bu anlaşmayla "Kardeş şehir" statüsü her iki tarafa da ortak fikirleri gerçekleştirmek için ekonomik işbirliği, kurumsal gelişim ve deneyim değişimi, spor, turizm, kültür, eğitim, ekoloji ve çevre koruma alanlarında çalışma yükümlülüğü getirmektedir. Bu faaliyetlerde başarılı olmak ve neticeler elde etmek için hem her iki belediyenin ortak projelerde yer alması, hem de iki bölge halkının faydalanacağı hibe programlarından finansman sağlama çalışmaları için kilit role sahip olacaklardır.
Haskovo ve Edirneliler bu belgenin altına imzalarını koyarak tüm vatandaşların kardeşlik değerlerine ulaşabilmesi ve eşit haklara sahip olmaları için hayatın her alanında yardımlaşma ve işbirliği isteklerini ve çabalarını beyan ettiler.
Programın ikinci bölümü Devecihan Kültür Merkezi'nde Haskovo Ressamlar Birliği Başkanı ressam Simeon Todev, ressam Vladimir Zaprianov ve sanatçı Venelin Venkov'un yanı sıra diğer sanatçıların da yağlıboya resimlerinden ve heykellerinden oluşan bir sergi açıldı. Resim ve heykel sergisinin yanında Haskovo'nun ünlü şaraplarının ve peynirlerinin tanıtıldığı Haskovo Belediyesi Turizm Bilgi Merkezi'nin standı da yer alarak büyük ilgi gördü. Belediye Başkan Vekili Namık Kemal Döleneken ve Haskovo Belediye Başkanı Georgi Ivanov'un yaptıkları açılışa çok sayıda davetli katıldı.
Açılışın ardından bir süre önce trafiğe kapatılan ve adeta bir cazibe alanı haline gelen Saraçlar caddesinde kurulan sahnede Bulgar -Türk halkoyunlarının seçkin örnekleri izleyicilere güzel anlar yaşattı.
20 Şubat Cuma günü sona eren Haskovo günleri iki belediye arasında başlayan iyi ilişkilerin iki kardeş şehrin hakları arasında da kaynaşmayı sağlamıştır.


DİĞER HABERLER