EKONOMİK KRİZ NEDENİYLE 80 BİN KİŞİ İŞTEN ÇIKARILACAKCuma, 13 Şubat 2009

EKONOMİK KRİZ NEDENİYLE 80 BİN KİŞİ İŞTEN ÇIKARILACAKKüresel ekonomik kriz yüzünden nüfusu 7,45 milyon olan Bulgaristan'da kısa vadede 80 bin kişinin işten çıkarılacağı açıklandı.
Bulgaristan Ekonomi Odası (BSK) Başkan yardımcısı Kamen Kolev, "Estat" adlı bir kamuoyu araştırma şirketinin ülkenin 28 büyük kentinde yaptığı bir araştırmasının sonuçlarını açıkladı.
Ülkedeki orta ve büyük çaplı şirketlerin yüzde 75;inin finansal kriz yüzünden büyük maddi sıkıntılar çektiğini belirten Kolev, "Araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 12;si personel indirimine gitmeyi planlarken, yüzde 5;i ise artık böyle bir adımı atmış bulunuyorlar" dedi.
Mart ayının sonuna kadar inşaat, kimya ve Demir Çelik sektöründe çok sayıda iflasın beklendiğini belirten Kolev, kalifiye personeli bile işten çıkaran firmaların, yeni işe girenlere ise kısa vadeli iş sözleşmeleri imzalattıklarını söyledi.
KRİZ, İLK KURBANINI ALDI
Bu arada iş çevrelerinde bunalıma sebep olan finansal krizin ilk kurbanını aldığı, başkent Sofya;da büyük bir iş adamının borçları yüzünden intihar ettiği açıklandı.
İçişleri Bakanlığı;ndan edinilen bilgiye göre İnşaat sektöründe faaliyet gösteren 42 yaşındaki işadamı Boris Yordanov, bir banka şubesinin önüne park ettiği arabasında intihar etti.
Bulgar basını, inşaat, emlak ve ticaret alanında çalışan 4 şirket sahibi olan Yordanov;un kriz yüzünden büyük kredi borçları olduğunu kaydetti.


DİĞER HABERLER


06 Nisan 2024