El Cezire TV Azerbaycan'ı tanıtıcı belgesellerini yayınlamaya başladıCuma, 29 Kasım 2019

El Cezire TV Azerbaycan'ı tanıtıcı belgesellerini yayınlamaya başladıAl Cezire TV ile Uluslararası Avrasya Basın Fonu'nun birlikte hazırladığı Azerbaycan'a adanmış belgeseller, Al Cezire TV'nin "Musafir" programında yayınlanmaya başladı.

Azerbaycan'da yayın yapan Eurasia Diary ‘den elde edilen bilgilere göre, filmler Azerbaycan'ın zengin tarihi, kültürü, esrarengiz doğası, insanların eski gelenekleri, yaşam tarzı, turizm potansiyellerini Arap dünyasına ulaştırma amacı taşıyor. Her biri 25 dakikadan oluşan 5 belgesel film Bakü ve Nahçivan şehirleri dâhil olmak üzere Azerbaycan'ın birçok bölgelerinde çekilmiştir.

20 Haziran - 12 Temmuz tarihlerinde Azerbaycan'a giden El Cezire TV'nin "Musafir" programının çekim kadrosu Uluslararası Avrasya Basın Fonu'nun çalışanlarının yardım ve teknik destekleri ile Azerbaycan'ın tarihi ve turistik gezilecek ve görülecek yerlerini, milli mutfağını, tarihi mirasını, folklorunu ve müziğini tanıtıcı çekimler yapmışlardır. Filmler Cumartesi günleri seri olarak Al Jazeera"Musafir" programı aracılığı ile 5 hafta süreliğine yayımlanacak.

UABF Başkanı Umud Mirzayev Azerbaycan'ın Arap dünyasında takdim edilmesi ve tanıtılması açısından filmlerin önemli yere sahip olduğunu vurguladı.

"Genel olarak filmler ülkemiz hakkında mükemmel tesir yaratıyor ve eşsiz kadrajlara sahip. Bu zamana dek İspanya, Hollanda, Malezya, Vietnam ve diğer ülkelerde çekim yapan Al Jazeera " Musafir" in bu profesyonel kadrosu ile birlikte çalışmak ve ülkemizi tanıtmaktan büyük gurur duyuyoruz. Film yüksek profesyonel kadronun ve en son imkânlara sahip olan teknik cihazların kullanılması ile ülkemizi geniş kapsamlı, ayrıntılı dünyaya sunan ilk uluslararası filmdir desem, yanılmam."

Al Jazeera "Musafir" programının meşhur sunucusu Hazim Abuvafta'nın ve yapımcı Ziyad Calal'ın sunumu ile hazırlanan filmin çekim direktörü Niklas Libersaledir. Hatırlatalım ki, bu muhteşem ekran eseri Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İdaresi'nin sosyal-siyaset bölümü ve şahsen Ali Hasanov'un büyük desteği ile yapılmıştır.

Uluslararası Avrasya Basın Fonu (UABF), Al Jazeera Medya Şebekesi ile birlikte çeşitli projelere sahibidir. "Bu projenin yaranmasında Al Jazeera Medya Şebekesinin baş direktörü, dostumuz Mustafa Souj, İbrahim Hamdan ve Sami EL Hacc'ın hizmetlerini özellikle bildirmek isterdim" diye bildiren Umud Mirzayev Azerbaycan'a adanmış bu muhteşem ekran eserinin sunumunun planlandığını ve Azerbaycan diline çevrilerek ülke basınına ve kamuoyuna sunulacağını vurguladı"

Al Jazeera "Musafir" programının Azerbaycan tanıtımı ile ilgili videosunun yer aldığı link; https://youtu.be/Za0hISbw0wg


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER