EMEL BALIKÇI'NIN YENİ KİTAPLARI TANITILDICuma, 28 Kasım 2008

EMEL BALIKÇI'NIN YENİ KİTAPLARI TANITILDI21 Kasım akşamı Kırcaali "Ömer Lütfi" Kültür Derneği salonu tıklım tıklım doluydu. Derneğin yönetim kurulu ve "Recep Küpçü" Edebiyat kulübünün girişimiyle organize edilen Emel Balıkçı'nın basımdan yeni çıkan iki kitabının tanıtımı ve bunun yanı sıra Kırcaali Haber gazetesi yayın ekibinden avukat -yazar Mustafa Bayramali'nin 70. yıldönümü törenle kutlandı.
Bu etkinliğe şehirden ve yöreden çok sayıda Türk ve Bulgar edebiyatsever katıldı. "Ömer Lütfi" Kültür Derneği Müdürü Müzekki Ahmet " Hoşgeldiniz" sözleriyle başlayan açılıştan sonra, onur konukları Kırcaali Belediye Başkanı müh. Hasan Azis'i ve Ombudsman Hakif Emin'i takdim etti. Ardından sözü kitapların müellifi Emel Balıkçı'ya verdi.
O köyünü, köydeşlerini, tarihini, geçmişini ve geleceğini misafirlere kısaca tanıttı. Her kesi büyüler gibi oldu. Sanki, salondakiler Vıça nehrinin kıyısında bulunan Çelikli köyünü gördüler. Kuşkanadı hayalleriyle yaşayan o güzelim Rodop insanları ile tanıştılar, onları sevdiler.
Kitapların ön sözünü yazan Smolyan Bölge tarih araştırmacısı Nikola Çuralski eserleri değerlendikten sonra sözü Hasan Azis ve Hakif Emin aldılar. Böyle promosyonların daha sık yapılmalarını ve yardımlarını esirgemeyeceklerini belirttiler. Emekli öğretmen Sebile Babaeva, Todor Ençev ve başkaları da söz aldılar.
Emel Balıkçı ve Mustafa Bayramali'ye güzel ve özel hazırlanmış demet demet çiçekler de ortaya konunca heyecan daha da arttı. "Recep Küpçü" kulüp üyesi şair Ali Emin sazının tellerine dokununca halk şarkıları dillerden geç vakitlere kadar döküldü.
Böyle etkinlikler oldukça, halkımızın edebiyata, şiire, şarkılara ve kültürümüze ilgi artacağına inanıyor, daha yeni, daha güzel promosyonlara yol açılacağına yürekten inanıyoruz. Edebiyat geceleri, kitap tanıtımları demokratik bir temel üzerine kurulmuş ve çok doğru bir yola girmiştir bence.
Rodop yöresindeki tüm yaratıcı dostlarımıza yepyeni, apaydın ufuklar dilerken, gelenek haline gelen, edebiyat gecelerimizin sayesinde, dil ve kültürümüz bu günden nice nice yarınlara taşıyabileceğinin inancındayız.


DİĞER HABERLER