Gagauz Türklerinin Mutlu GünüPazartesi, 23 Aralık 2019

Gagauz Türklerinin Mutlu Günü23 Aralik 1994 tarihinde Moldova Cumhuriyeti Parlamentosunda kabul edilen yasa ile yaşadıkları toprakları Özerk Cumhuriyet olan Gagauz Türkleri "Gagauz Yeri Özerk Cumhuriyeti" nin 25. Yil kutlamalarını TİKA desteğinde Ankara Ticaret Odasında gerçekleştirdiler. Ankara Gagauz Derneği Genel Sekreteri Sergei Manastırlı Koordinasyonunda Dernek Yönetimi İşbirliğinde organize edilen törenlere: Moldova Ankara Büyükelçisi İgor Bolboceanu, AK Parti Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik , TIKA I.Hukuk Müşaviri Mehmet Parlak, Gagavuz Dernek Başkanı İrina Yüsümbelli, Gagauz Yeri Valkaneş dolayı Kaymakamı Vasilia Vdliksar, Gagauz Yeri Çeşmeköy Belediye Başkanı Sofia Jekova, Türksoy Yöneticileri, Toplumsal Gelişim Derneği Başkanı Abdullah Uluyurt, Rumeli Kültür ve Dayanışma Dernek Başkanı Seyfettin Saralar, Türkiye Cumhuriyeti Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlıgı Eski Genel Müdürleri Dr. Hüseyin Velioğlu ve Muhsin Temel, Kültür ve Turizm Bakanlıgı Türk Dünyası Sanat Yönetmeni İrfan Gürdal ve Gagauzya'dan Türkiye ye gelen, Gagauz "Kadınca" halk oyunları ve türküler grubu ve ses sanaatçısı Piotr Petkoviç ile birlikte çok sayıda Bürokrat ve Türkiye'de yaşayan Gagauz Türkleri katıldı.

MAKEDONYA'DAKİ TÜRKLERE SELAM OLSUN

Gagauz Ressam Atanas Karaçoban'ın resim sergisi ve Gagavuz Halk Dansları ile başlayan törende konuşan Büyükelçi İgor Bolboceanu; "Türkiye ile Moldova arasında köprü olan Gagauz Türklerine ve Türkiye' ye teşekkür ederek iki ülke arasında mevcut dostane ilişkilerin bu vesile ile artarak devam edecegini" ifade etti. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2018 yılında Moldova'ya yaptıgı ziyaret ve açtığı projelerden bahseden Büyükelçi, önümüzdeki günlerde de Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon ve Moldova Hükümet üyelerinin Türkiye' yi ziyaret edeceklerini söyledi.
Gagauz Dernek Başkanı İrina Yüsümbelli, "Makedonya'da, Üsküp, Gostivar, Manastır ve diger bölgelerde yaşayan Türk ve soydaşlarının bayramları nedeni ile onların "Türk Dil Bayramlarını" kutluyarak ve onlara "selam olsun" diyerek konuşmasına başladı. Bu gün, Moldova - Gagavuzya başta olmak üzere, Ukrayna, Bulgaristan, Rusya, Kazakistan, Yunanistan, Beyaz Rusya, Özbekistan, Gürcistan, Azarbeycan, Amerika, Türkmenistan ve Türkiye de yaşayan Hristiyan Ortadoks Dinine mensup Gagavuz Türkleri nin Oğuzboyundan gelen Türkler oldugunu belirten Yüsümbelli, Türk Dilini unutmayacağız ve unutturmayacağız. Yüsümbelli, TİKA, Moldova Cumhuriyeti Devleti, Gagauz Özerk Yeri Başkanı ve Yönetimine kendilerine bu anlamda verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.
Gagauz Yeri Valkaneş dolayı Kaymakamı Vasilisa Veliksar ve Gagavuz Yeri Çeşme Köy Belediye Baskanı Sofia Jekova'nın konuşmalarından sonra müzik ve halk oyunları ile törenler tamamlandı.

TİKA GAGAUZ TÜRKLERİNIN YANINDA

Balkanlar ve Doğu Avrupa da yaşayan Türk ve Soydaş Akraba Topluluklarına uyguladığı projeler ile destek olan TİKA'nın, Moldova 'ya son 25 yılda 400 proje uyguladığı ve 80 Milyon Dolar yatırım gerçekleştirdiği bilinmektedir.
2018 Yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Moldova'ya gerçekleştirdiği ziyarette, Türk ve Gagauz Kültürü ortak degeri Nasreddin Hoca adinda Başkent Komratta bir Kreş açılmış, Nobel Ödüllü Türk Bilim Adamı Prof.Dr. Aziz Sancar adında ise Doğu Avrupa'nın en modern hastanesi TİKA tarafından Gagavuzya'nın Başkenti Komratta inşa edilerek törenle açılışları gerçekleşmiş, sel afeti sonucu evleri yıkılan Çadırlunga da yaşayan Gagauz Türklerine konut inşaa edilerek teslim edilmiş ve Vulkaneştinin su sorununu gidermek için içme suyu hattı inşaa çalişmaları başlatılarak 100'lerce proje ile Gagauz Türklerinin kalkınma çabalarına her sektörde destek olunmuştur.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER