GAZETECİ - YAZAR MEHMET TÜRKER SARNIÇLI GENÇLERLEPazar, 11 Ocak 2009

GAZETECİ - YAZAR MEHMET TÜRKER SARNIÇLI GENÇLERLESarnıç Belediyesinin katkıları ile Sarnıç Üniversiteliler ve Gençler Topluluğunun 11 Aralık 2008 tarihinde İzmir Sarnıç Beldesinde organize ettiği sohbet toplantısının bu defa ki konuğu Gazeteci-Yazar Mehmet TÜRKER oldu.
Gençlerimiz özellikle son çeyrek yüzyılda Bulgaristan Türklerinin yaşadıklarını canlı tanığından dinleme, eserlerini tanıma şansını buluyor sohbet toplantımızda.
Mehmet abimizin kendisinden edindiğimiz bilgilere göre;
1950 yılında Kırcaali ilinin Sindelli köyünde dünyaya geldi. Sofya Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Kırcaali'nin değişik köylerinde öğretmenlik yaptı. O yıllarda Mehmet Halilov adıyla birçok gazete ve dergide Türkçe ve Bulgarca haber, röportaj ve hikayeleri yayımlandı.
Bulgaristan'da asimilasyon harekâtına geçildiği 1984 yılı sonunda, hükümetin politikasını desteklemediği için Mestanlı'da öğretmenlik yaptığı okulda tutuklanıp, Belene ölüm kampına sürüldü ve burada 485 gün kaldı. Devamında bir yıl daha Bobovdol kasabasında tutukevinde cezalandırılıyor. 1987 yılında kamptan çıkarılıp Köstendil ilinin Dragoviştitsa köyüne gönderildi ve orda da 16 ay sürgün hayatı yaşadı.1989 yılının Mayıs ayında birkaç bavul, 2 çocuğu ile ve eşiyle sınır dışı edilip Viyana'ya gönderildi. 31 Mayısta Türkiye gelip İstanbul'a yerleşti.
İstanbul'a yerleştikten sonra 10 yıl Türkiye Gazetesinde muhabir olarak çalıştı. Ekovitrin Dergisinde ve Kanal 72 de Ekovizyon programı için hizmet verdi. 2002 yılında "Hatıralar Dizisi"nin birinci kitabı olan "Zülmün Ateş Çemberi - Belene" kitabı, 2003 yılında "Hatıralar Dizisi"nin ikinci kitabı "Gölgedeki Kahraman"ı okuyucusuna sundu. Üçüncü kitabı "Kalem Kılıçlaşınca" 2004 yılında yayımlandı. 2006 yılında ilk romanı "Bozgun Zamanı" ndan sonra Mehmet Türker balkanların ünlü yazar, şair ve dava adamı Ömer Osman Erendoruk'un vefatından sonra üçüncü hatıratı "Hazanda Son Yolculuğu" yayınladı. En son eseri ise 2008 yılı sonunda yayınlanan "Bozgundan Sonra" romanıdır.

Seyhan YILMAZ
Sarnıç Üniversiteliler ve Gençler Topluluğu Danışmanı


DİĞER HABERLER