GEORGİ PIRVANOV TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI AHMET NECDET SEZER İLE İSTANBUL'DA GÖRÜŞTÜPazartesi, 25 Haziran 2007

GEORGİ PIRVANOV TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI AHMET NECDET SEZER İLE İSTANBUL'DA GÖRÜŞTÜKaradeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'na üye ülkelerin zirve toplantısına katılmak üzere İstanbul'da bulunan Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov, Türkiye Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile görüştü.
Görüşme sırasında Bulgaristan'ın, Balkanlarda ticaret alanında Türkiye'nin en büyük ortağı olduğu saptandı.

Son 7 yıl içerisinde iki ülke arasındaki ticaret hacminin, 3 kat arttığı bildirildi. Durmadan artan yatırımları ve ikili ilişkileri değerlendiren Georgi Pırvanov ve Ahmet Necdet Sezer, yoğun siyasi diyaloğun, Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilere iyi yansıdığını tespit ettiler.

Foruma katılanlar önünde konuşma yapan Georgi Pırvanov, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın, önümüzdeki yıllarda çalışması gereken üç öncelikli yön olduğunu söyledi. Bunlar, bölge ülkelerinin önemli ortağı olan AB ile ilişkilerin derinleşmesi, bölgede güvenlik ve istikrara ulaşılması ve bölgenin ekonomik gelişiminin hızlandırılması.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın pek etkili olmayan çalışmalarının, kaynak eksikliğinden kaynaklandığı değerlendirildi. Georgi Pırvanov, ‘Bu görüşe katılan Bulgaristan, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın çeşitli projelerin hayata geçirilmesi için AB ile yürüttüğü aktif diyaloğunu destekliyor' dedi.


DİĞER HABERLER