GEORGİ PIRVANOV’TAN TÜRK DÜŞMANLARINA MESAJ: "MEVCUT POLİTİKANIN ALTERNATİFİ YOK"Çarşamba, 17 Aralık 2008

GEORGİ PIRVANOV’TAN TÜRK DÜŞMANLARINA MESAJ:  Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Parvanov, Türkiye ile ilişkilerde geçmişte uygulanan gerginlik politikasının devam etmesini isteyenlerin bulunduğunu söyledi. Ankara'yla en verimli ve faal dönemi yaşadıklarını vurgulayan Parvanov, söz konusu kesime "Bu politikanın alternatifi yok" mesajını verdi.
Türkiye'ye resmî bir ziyaret gerçekleştiren Georgi Parvanov, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin düzenlediği Türk - Bulgar İş Forumu'nun açılışına katıldı. Parvanov, burada yaptığı konuşmada Türk - Bulgar ilişkilerini her zaman dostane olmadığını bazı zamanlarda gerginlik yaşandığını hatırlattı.
Bulgar komünist rejimi 1970li yıllarda Müslümanlara, 1984-1989 yılları arasında da Türk azınlığa karşı "zorla asimilasyon kampanyası" uygulamıştı. Bu dönemde Türkiye'ye büyük bir göç yaşanmıştı. Komünist rejimin 1989 yılında yıkılmasının ardından Türk azınlığa uygulanan baskıcı politikaların terk edilmesiyle iki ülke arasındaki temaslar her düzeyde gelişme gösterdi. 2003 yılında 1 milyar doları biraz aşan ticaret hacmi bu yıl 5 milyar dolara yaklaştı. Türkiye, Bulgaristan'ın ihracatında ilk sırada yer alıyor ve bu yıl 2 milyar dolarla rekor kırıldı. Türk azınlığın kurduğu Haklar ve Özgürlükler Hareketi ise hükümette üç bakanla temsil ediliyor. Fakat ülkede ATAKA partisinin başını çektiği ırkçı grupların Türk düşmanlığını körüklemeye çalışması endişeyle izleniyor. İsim vermeden bu gruplara seslenen Cumhurbaşkanı Parvanov, Türkiye'yle ekonomik ve kültürel alanda en verimli ve en faal dönemlerini yaşadıklarını vurgulayarak, bunun alternatifinin bulunmadığını söyledi. Parvanov, bu açıklamayı tüm Bulgar kurumları ve Bulgaristan halkının büyük bir kısmı adına yaptığını kaydetti.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, konuk cumhurbaşkanın bu sözlerini, "Söyledikleriniz her şeyi en güzel şekilde özetledi. Bunlar hem sizin hem de bizim için geçerli. Aklıselim sahibi herkesin böyle düşünmesi gerektiği kanaatindeyim" ifadeleriyle destekledi. Gül, komşularıyla huzur, güven ve istikrar ortamı oluşturmayı başaran ülkelerin kaynaklarını ekonomik kalkınma ve refaha seferber ederek bunun meyvesini aldığına vurgu yaptı.