GÜNDEM Gazetesinin Yargıtay'daki davası sonuçlandıSalı, 25 Kasım 2014

GÜNDEM Gazetesinin Yargıtay'daki davası sonuçlandıÖğretmen Hara Nikopulu tarafından Yunanistan'da yayın yapan GÜNDEM gazetesi aleyhine açılan tazminat davasında İstinaf Mahkemesi'nin verdiği karar, Yargıtay (Arios Pagos) tarafından onandı.

Öğretmen Hara Nikopulu tarafından GÜNDEM gazetesi aleyhine açılan tazminat davasında İstinaf Mahkemesi'nin verdiği karar, Yargıtay (Arios Pagos) tarafından onandı.

Atina'da, Yargıtay'da geçen Mart ayında görüşülen dava sonuçlandı. Trakya İstinaf Mahkemesi'nin GÜNDEM gazetesine verdiği cezayı Yargıtay'ın da onamasıyla, tazminat davasında iç hukuk yolları da tüketilmiş oldu.

AVUKAT İHSAN AHMET KAHYA

GÜNDEM gazetesinin avukatı İhsan Ahmet Kahya konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Yargıtay'ın son vermiş olduğu karara baktığımızda, İstinaf Mahkemesi'nin kararının onaylandığını görüyoruz. Yani İstinaf Mahkemesi'nin kararının bozulmadığını görüyoruz. Trakya İstinaf Mahkemesi tarafından verilen kararda tazminat miktarı 30 bin euro olarak belirlenmişti. Bunun yanısıra mahkeme masrafları ve faiz miktarı da toplam cezaya ekleniyor. İstinaf kararında toplam miktar yaklaşık 43 bin euroydu. Bugüne kadar geçen zaman zarfındaki faizlerle birlikte bu miktarın 45 bin euro civarına ulaştığını görüyoruz."

"TAZMİNAT MİKTARI ÇOK YÜKSEK"

Mahkeme kararının vermiş olduğu son kararı haksızlık olarak nitelendiren avukat İhsan Ahmet Kahya, "Biz bunu mahkemede de söyledik. Yunanistan'da böyle verilmiş bir karar yok. Böyle yüksek bir tazminat miktarı bırakınız yerel gazeteye, hiç bir ulusal ölçekte basın yayın organına bile verilmiş değil. Hele hele yerel bir gazeteye böyle bir tazminat cezası örneği yok." dedi.

AİHM SÜRECİ

Bundan sonraki aşamada Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi sürecini başlatacaklarını kaydeden Kahya, "Verilen karar yazıldıktan sonra hakim tarafından onaylanıyor. Bundan sonra 6 ay süre içerisinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurma hakkımız var." ifadelerini kullandı.

Hatırlanacağı üzere, tazminat davası 22 Mart 2013 tarihinde Trakya İstinaf Mahkemesi'nde görüşülmüştü. İstinaf Mahkemesi, GÜNDEM gazetesi için 150 bin, MİLLET gazetesi için ise 120 bin olan tazminat cezalarını her iki gazete için 30'ar bin euroya düşürmüştü.


DİĞER HABERLER