GÜNDEMDEN KISA KISAÇarşamba, 07 Şubat 2007

GÜNDEMDEN KISA KISA10 000 BAYAN KADROLU ASKER İÇİN HEVESLİ

Yaklaşık 10 000 bayan kadrolu asker olarak bulgar ordusunda görevli olabilme olanağını kullanma hevesinde. Bu bilgileri dün "Mediana" ajansından sosyolog Kolyo Kolev tarafından bulgar ordusunun proefesyoneleşmesi tartışmaları sırasında açıklandı. Aynı zamanda 30 000 genç erkek orduda kariyer yapma hazırlığında.
Savunma bakanı Veselin Bliznakov' un açıklamasına göre kadrolu askerlere eğetim olanağı yaratmak amacıyla çavuş okulları kurulması planlanıyor.


BURGAS ALEKSANDRUPOLIS ANLAŞMASI IMZALANIYOR

Rus petrollerini Avrupa'ya taşıyacak Burgas Aleksandrupolis petrol boru hattı projesinin yapım anlaşması bugün imzalanıyor. Anlaşma Bulgaristan, Yunanistan ve Rusya hükümetleri tarafından imzalanacak. Petrol boru hattının 280 km uzunluğunda olması bekleniyor. Boru hattının 155 km. Bulgaristan topraklarında yer alacak. Anlaşmaya Bulgaristan tarafından Bayındırlık ve Kalkınma Bakan Yardımcısı Kalin Rogaçev, Rusya'dan Sanayi ve Enerji Bakan Yardımcısı Andrey Dementiev ve Yunanistan'dan Kalkınma Bakanlığı Genel Sekreteri Nikos Stefanu imza koyacak. Anlaşma ile üç ülkenin petrol boru hattını yapım şekli belirlenmiş olacak.


KIRCAALİ'DE SOKAĞA TERKEDİLMİŞ ÖLÜ BEBEK BULUNDU

Kırcaali Topolçitsa Sokağa yakınlarında ölü bir bebeğin bulunduğu bildirildi. Polis kaynakları, ölü bebek olduğu yönündeki ihbarın 28 yaşında bir erkeğin yaptığını açıklarken, bebeğin başından poşetle, bedeninin ise havluyla sarılı halde bulunduğunu kaydetti. Uzmanlar bebeğin doğduktan sonra öldüğünü vurgularken, annenin bulunması için çalışmalara başlandığını bildirdi. Kırcaali polisi, vatandaşlara çağrı yaparak olayla ilgili bilgisi olanların 166 numaralı polis telefonuna haber vermelerini istedi.


EMEKLİ MAAŞLARINA %10 ZAM GELİYOR

Sosyal Politika ve Çalışma Bakanı emiliya Maslarova, emekli maaşlarına 1 Temmuz'dan itibaren önceden planlanan yüzde 8.5 yerine ortalama yüzde 10 zam yapılacağını açıkladı. İktidardaki Sosyalist partinin önerisi, hükümet tarafından onay bekliyor.


DİĞER HABERLER