HAK VE ÖZGÜRLÜKLER HAREKETİ CAMİLERİ SAVUNDU VE ETNİK SALDIRILARA KARŞI ÇIKTIPerşembe, 18 Eylül 2008

HAK VE ÖZGÜRLÜKLER HAREKETİ CAMİLERİ SAVUNDU VE ETNİK SALDIRILARA KARŞI ÇIKTI HÖH milletvekili Ahmet Hüseyin yakın zamanda Plevne ve Yambol camilerine çirkin yazılar yazıldığını, Kazanlık camiinin ise ateşe verildiğini söyledi.
Filibe milletvekili olan A. Hüseyin ayrıca "Yüzyıllar boyunca diğer dini topluluklarla anlayış içinde yaşıyoruz ancak böyle çirkin saldırıların bu toleransın bazen ne kadar suni olduğunu gösteriyor." dedi.
HÖH'e göre Bulgaristan'da dinler arası tolerans gerçek değil, suni.
Ahmed Doğan'ın partisinden böyle bir açıklama yapılmasının sebebi, son zamanlarda camilere yapılan çirkin saldırılarda artışın meydana gelmesi.
HÖH parti grubu, meclis İnsan Hakları ve Dinler Komisyonu'nun özel bir oturumda İçişleri Bakanı'ndan etnik temele dayalı sürtüşmelerin olmaması için ne gibi önlemler alındığını rapor etmesini istediler.
Milletvekili A. Hüseyin, 11 Eylül'de Filibe'de bir Müslüman'ın camiye giderken dövüldüğünü ve caminin taşlandığını da bildirdikten sonra, "Hak ve Özgürlükler Hareketi parlamento içinde ve dışında bulunan siyasi partilere çağrıda bulunuyor ve bu tur olayların bir daha yaşanmaması için herkesin elinden geleni yapmasını bekliyor" dedi.


DİĞER HABERLER