HER ŞEY SEVGİDİR (ŞİİR YARIŞMASI)Cuma, 06 Mart 2009

HER ŞEY SEVGİDİR (ŞİİR YARIŞMASI)Şiir, duygu, düşünce ve hayallerin nazım yoluyla ahenkli ve etkili olarak anlatıldığı edebî ve kompozisyon türüdür.
İnsanların duygu, düşünce ve hayallerinin, belli bir ahenk içinde yazılı ya da sözlü olarak etkili bir biçimde yansıtılmasıdır. Pek çok insan yazı yazar. Ama, kompozisyon kurallarına uygun yazı yazan pek azdır. Herkes konuşma yapar. Ama, kompozisyon kurallarına uygun konuşma yapan azdır. İnsan, yazı yazma ve konuşmada düzenleme yapabildiği takdirde başarılı olmayı da yakalar. Şiir yazabilmek için bazı özelliklerin bulunması gerekmektedir: Şiir yazacak kişi, her şeyden önce büyük bir bilgi birikimine sahip olmalıdır. İçinde yaşamış olduğu toplumun genel yapısını, geçmişini, gelenek ve göreneklerini, kutsal bildiği değerleri iyi bilmelidir. Zengin kelime hazinesine sahip olmalıdır. Başka şairlerin şiirleri çok okunmalı. Şiir yazmanın bir yetenek olduğu unutulma-malıdır. Şiir yazma denemesi çok yapılmalıdır. Yazdıkça, daha güzel şiirlerin oluşacağı unutulmamalıdır.
Bu hedeflere ulaşmak konusunda 6 senedir Şumnu Kültür Evi Edebiyat Kulübü mekânında devam eden şiir buluşmaları çok büyük ilgi çeker. 14 Subat 2009- da konusu "Her Şey Sevgidir" olan şiir yarışması yeniden düzenlendi. Dernek üyeleri, misafirler, şiir yazan ve şiirseverler katıldı. İvan Tsingarov, Mevlana, Nazım Hikmet, Nıkola Vaptsarov ve Dora Gabe aşk şiirleriyle programa renk kattı. Yarışanlar, kendi yapıtlarını okudu. Hasan Süleyman, Gül Yakup, Nilay Orhan ve Merilin Beyhan birincilik kazandılar. Onların dışında İklime Ahmet, Emine Müstecep, İsmet Rizov, Azize Üzeir, Ükke Hanım ve Nadiye Yakup şiirleri, dinleyicilerin duygularına duygu kattı. Kısacası, dinleyicilerine bağrını açmış genç şairler ve şiir yazmaya deneyenler, herkesin sevgisine sevgi kattılar.
Yaşadığı sürece insan daima sever. Anne babasını sever, eşini sever, sevgilisini sever, arkadaşlarını, yaşamayı sever, kitapları, kedisini, eşeğini, öğretmenini sever, köyünü, mahallesini, memleketini, taşını, suyunu, atasını sever... Her şey sevgidir. Sevenlerin mumudur sevgi. Eriyen, ama hiç bitmeyen.
Doğumsuz, ölümsüz, eksilmez güzellik olandır sevgi. Sadece bir anlık değildir sevgi. Ömür boyu uzanan bir simgedir, güzel bir geleceğe kapıları açan, çiçek ve dantellerle yazılan, mutluluğa adanmış bir şarkıdır sevgi.ŞUMNU GÜZELİ
Hasan Süleyman, Kladenets köyü

Doğası başka, cilvesi başka.
O, masum bakışları çağırır aşka.
Seni bir bahar günü görmeyeydim keşke,
Gönlüme damlar bakışın, Şumnu güzeli.

Bir tuhaf oldu içim seni gördüğüm an,
Aktı kalbime aşk seli oldum bir yaman,
Döküldü ruhuma saçıldı duman duman,
Aşk dolu bakışların, Şumnu güzeli.

O, mahur gözlerini süzmüş bir yana,
O, narin yapısı benzer fidana,
Kurban olam seni doğuran anana,
Gönlüme damlar bakışın, Şumnu güzeli.

Su gibi berrak, su gibi durusun,
Gözümde çiçeksin, kalbimin nurusun.
Allahım onu kem gözden korusun.
Ne hoştur bakışların, Şumnu güzeli.

Şumnu'nun kızları hepsi de hoştur.
Feth ettiler kalbimi, gönlüm sarhoştur.
Bahar güllerinden bile daha hoştur,
O, çılgın bakışlı, Şumnu güzeli.

Nedir bu güzellik, nedir bu endam,
Daha bir görüşte hoşlandım senden,
Haydi, durma öyle, tut ellerimden,
O, güzel bakışlı, Şumnu güzeli.

O, kor gibi dudaklar, gözleri pare pare,
Kaptırdım gönlümü ben böyle bir yare.
Seni alıp gitsem bizim diyara,
Dünyalar tatlısı, Şumnu güzeli.ANNE SEVGİSİ
Merlin BeyhanAnne, hakkın ödenmez,
Sevmeye bir ömür yetmez.
Bütün dünya benim olsa
Bir tane annem etmez.
Daha ben gelmemişken dünyaya
Korktum,
"Ben ne yaparım oralarda?, demiştim"
"Korkma", dedi bana bir melek,
"Orada da seni koruyan bir melek olacak.
Ona anne diyeceksin".

DİĞER HABERLER


06 Nisan 2024