HÖH KIRCAALİ İLÇE BAŞKANI SEYFİ NECİB: BSP ATAKA PARTİSİ İLE ORTAK DİL ARAMA ÇABASINDACuma, 26 Ocak 2007

HÖH KIRCAALİ İLÇE BAŞKANI SEYFİ NECİB: BSP ATAKA PARTİSİ İLE ORTAK DİL ARAMA ÇABASINDAKırcaali Bulgaristan sosyalist partisi il başkanı Milki Bagdasarov'un Kırcaali'ye yaral seçimlerde HÖH e karşı tek bir Bulgar adayın gösterilmesi teklifine karşı, HÖH ilçe başkanı Sayın Seyfi Necib şunları söyledi:

Kırcaali sosyalist partisinin (BSP) lideri Milko Bagdasarov Türk Bulgar ayırımı yapıyor. İki etnik gurubu karşı karşıya koyuyor. Bu politika tehlikeli bir politikadır. Daha da kabul edilemez olan ATAKA partisi ile ortak dil arama çabaları. Bu bölgede gerilimi artırıyor.
Bagdasarov' un HÖH partisine karşı Kırcaali belediye başkanı seçimlerinde ortak Bulgar aday gösterme görüşüne biz katılmıyoruz. Bu oylamanın yeniden etnize edilmesi anlamına geliyor. Bu on yıl gerilere dönmek demektir. Hatırlatmak istiyorum ki 1995 yılında BSP anti HÖH koalisiyonun başında yer alıyordu. O zamanlarda Bagdasarov Stalingrad savaşı için konuşuyordu. Onun açıklamaları prof. Nikolay Gençev' in sözlerini hatırlatıyordu: "Bulgarlar oylama ile Kırcaali'yi kurtarmalı aksi taktirde Kırcaali'yi kan ile müdafa etmeleri gerekecektir". Bu apaçık milliyetçiliktir. Avrupa Birliği üyesi bir ülkede böyle şeylere yer yoktur.
Milko Bagdasarov ATAKA partisinin milliyetçilğine alternativ olarak HÖH partisinin belediye başkanı seçimlerinde Bulgar aday gösterilmesini teklif ediyor. Bizim sıralarımızda lâik Bulgar üyelerimiz vardır. Onlardan herhangi birini aday olarak kaldırma olanağına bir karşılığımız yoktur. Fakat ciddi bir parti olarak gerçekleri göz önüne almak zorundayız. Seçilebilir bir aday kaldırmak istiyoruz, Kırcaali' de seçmenlerin iyi tanıdığı bir aday.
Müh. Hasan Azis' in ikinci bir Belediye başkanlığı sürecine aday olmasına bir sakıncalığın olmadığından eminiz. Sayın Azis kendidisini belediye başkanı olarak ıspat etti. Halk tarafından ve parti tarafından iyi karşılanmaktadır. Sayın Azis Ulusal Bulgaristan Cumhuriyeti Belediyeler Kuruluşunun yardımcı başkanı olması ülkede ciddi bir üne sahip olduğunun bir göstergesidir.
Bagdasarov'un şu anda ki Kırcaali belediye başkanının çalışmalarına karşı herhangi bir tutumu yoktur. Bagdasarov sadece boş boş konuşuyor. Bulgarların Kırcaali' den HÖH partisinin yönetimi nedeniyle terkettikleri ifadeleri bile gerçeklerden uzaktır. Eğer Bagdasarov HÖH partisinden destek bekliyor ise ona hatırlatmak isterim ki, onun sürekli olarak milliyeçilik tavırları var. Bizim seçmenlere bu tür bir politikanın yönünü biraz zor açıklayabiliriz.
Bagdasarov ile politikaya aynı zamanda başlamıştık. Barikadın farklı taraflarında yer alıyorduk. Ve aynı takımda da yer aldık. Biz HÖH olarak Kırcaali'de Pırvanov'u iki defa cumhurbaşkanı için destekleyerek sosyalistlere karşı iyidik. Ve şu anda Kırcaali' nin talihini belirleme zamanında beraber olamayız kanatine varıyoruz. Sadece birkaç ay önce cumhurbaşkanı seçimleri zaferinden sonra birlikte içilen şampanyalar çok çabuk unutuldu.
Şimdi tekrar seçim turizmi konusu yeniden gündeme getiriliyor. Hatırlatmak istiyorum ki, oy hakkını kullanmaya gelen insanlar Bulgaristan Türkiye arasında ki normal insan trafiği sayısından fazla değil. Bayram günlerini saymıyorum. Oy hakkını kullanmaya gelen insanlar Bulgaristan sevgisiyle yaşıyorlar. Aksi taktirde onları buraya kadar hiçbir şey getiremez. Onların burada akrabaları ve evleri vardır. Onlar oy kullanma hakkından mahrum edilemez. Cumhurbaşkanı seçimleri sırasında öyleydi. O zaman sosyalistler karşı koymadılar. BSP ile şu anda parlamentoda koalisyon ortağı olarak ülkeyi yönetiyoruz. Kırcaali' nin geleceği yolunda da ortak olmamıza bir engel olmamalıdır.


DİĞER HABERLER