HÖH’lü AP milletvekilleri NEXO skandalını Avrupa Komisyonu‘na havale ediyorPerşembe, 19 Ocak 2023

HÖH’lü AP milletvekilleri NEXO skandalını Avrupa Komisyonu‘na havale ediyor

Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu milletvekilleri İlhan Küçük, İskra Mihaylova ve Atice Aliyeva-Veli, Avrupa Komisyonu'na ortak bir yazılı soru önergesi sundular. Önerge, siyasi partilerin ve siyasilerin şüpheli kripto para şirketleri tarafından finanse edilmesini önlemek için AB’nin ortak düzenleyici çerçevesi kabul etmesi çağrısında bulunuyor.

Hak ve Özgürlükler Hareketi’nden (HÖH) AP milletvekilleri, önergede kripto para birimlerinin siyasi bağışlar için kullanılmasına olan ilgiyi ve kripto şirketlerinin siyasi kampanyalara katılımının giderek daha da arttığını vurguluyorlar. Onlar, bu şirketlerin çalışanlarının veya yöneticilerinin belirli bir siyasi partiye kişisel bağışta bulundukları durumlarda kanuna uymadıklarına dair şüphelerini dile getiriyorlar.

Soru önergesi metninde şu ifadeler de yer alıyor: “Bu durum, uluslararası boyutu olan suçların büyük çaplı bir soruşturmasının ardından Rus oligarklar ve terör örgütleri de dahil olmak üzere büyük ölçekte kara para aklama işlerine karışan bir kripto şirketinin çalışanları aracılığıyla belirli bir siyasi partiyi finanse ettiğinin tespit edildiği Bulgaristan için de geçerlidir.

- Böyle bir belirsizlik ve hızla büyüyen bir kripto endüstrisi karşısında AK, şüpheli kripto şirketleri tarafından siyasi partilerin ve siyasilerin finanse edilmesini önlemek için AB’nin ortak bir düzenleyici çerçevesinin oluşturulmasını öngörüyor mu?

- Suç örgütlerinden fon alan siyasi oluşumların temsilcileri Avrupa Parlamentosu da dahil olmak üzere liderlik pozisyonlarına seçilirken AK, Avrupa demokrasisini nasıl korumayı öngörüyor?"


DİĞER HABERLER