HÖH'ÜN DEĞİŞMEYEN DEĞERİCumartesi, 03 Kasım 2007

HÖH'ÜN DEĞİŞMEYEN DEĞERİYerel seçimler Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin Bulgaristan'da ne kadar köklü bir yer edindiğini bir kere daha göstermiş oldu. Yerel seçimlerin ilk turunda HÖH iddialı olduğu bütün belediye başkanlıklarından zaferle çıktı.

Özellikle soydaş kesimin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde son yıllarda kazandığı seçmen kesim oranında bir düşüş yaşanmadı. Üstelik ilk tur sonuçlarına göre Bulgaristan genelinde oyların yüzde 30'unu almış durumda. HÖH bu temposuyla devam ederse, 7 Kasım'da yerel seçimlerin ikinci turunda da aynı başarıyı gösterecektir.

HÖH'nin bu başarısı özellikle Kırcaali'de bayram havasında karşılandı. Kırcaali Belediye Başkanlığı'na ikinci kez aday olan Hasan Aziz'in yeniden seçilmesi büyük bir zafer olarak nitelendi. Hasan Aziz oyların yüzde 61'ini alarak ilk turda Belediye Başkanlığı Koltuğuna oturdu.

Hak ve Özgürlükler Hareketi yerel seçimlerin ilk turunda toplam olarak 29 belediye başkanlığı kazandı. İkinci turda ise kalan 21 belediye başkanlığı için diğer partilerle çekişmeye devam edecek.

Son on yıl içinde Bulgaristan'da gerçekleştirilen yerel ya da genel bütün seçimlerde kazandığı başarılarla, ülkenin üçüncü en büyük siyasi gücü olduğunu ortaya koyan HÖH değişmeyen çizgisi ile siyasette, başta soydaşlarımız olmak üzere Bulgaristan'da yaşayan herkesin sesi haline gelmiş durumda.

Değişmeyen çizgisi ve siyasi alandaki istikrarı, değişmeyen ve kararlı bir seçmen kitlesini de peşinden sürüklemeye devam ediyor. HÖH'ne oy verenlerin başında soydaş kesim geliyor. bu kesim. HÖH'ne öylesine güveniyor ki, Türkiye'den kalkıp, Bulgaristan'a HÖH lehine oy kullanmaya geliyor. Bunun HÖH'ne ne kadar büyük bir katkı sağladığının farkında olan muhalefet her seçimden önce Türkiye'de yaşamakta olan soydaş kesimin oy kullanma hakkını baltalamaya çalışıyor.

Bu sefer de aynı engelleme çalışması denendi. Ancak başarılı olamadı. Türkiye'de yaşayan soydaşlarımız çifte vatandaşlık hakkına sahip. Yasal olarak Bulgaristan'da yapılacak seçimlerde oy kullanmalarının engellenmesi mümkün değil. Soydaşlarımız HÖH'ne bu şekilde destek vermeye devam ettiği sürece de HÖH'nin Bulgaristan siyasetinde yeri kesinlikle değişmeyecektir.


DİĞER HABERLER