İÇİŞLERİ BAKANI: 40 BİN KİŞİ DİNLENDİCuma, 20 Mart 2009

İÇİŞLERİ BAKANI: 40 BİN KİŞİ DİNLENDİBulgaristan İçişleri Bakanı Mihail Mikov, son bir yılda toplam 40 bin kişinin telefon ve internet üzerinden yaptığı görüşmelerin takip edildiğini açıkladı.
Mikov, parlamentonun İçişleri Komisyonu üyelerine yaptığı açıklamada, dinlenen kişilerin görüşmelerine ait toplam 330 bin tutanak hazırlandığını söyledi.
İçişleri Bakanı Mikov'un, komisyon üyeleriyle görüşmesinde, sadece ağır suçların takibiyle ilgili olarak GSM ve internet trafiğinin izlenmesine izin veren yasanın ilgili maddelerinin değiştirilmesini istediği kaydedildi.
Mikov'un soruşturma esnasında daha küçük suçlarda gerekli haberleşme takip prosedürlerinin kolaylaştırılmasını talep ederek, polisin böylece suç önleyici tedbirlerde daha başarılı olacağını öne sürdüğü bildirildi.
İçişleri Komisyonu Başkanı Minço Spasov da dinlenen görüşmelerin dökümlerinin sadece İçişleri Bakanlığı değil, Devlet Milli Güvenlik Ajansı (DANS), Ulusal İstihbarat Servisi (NRS) ve savcılıklar tarafından kullanıldığını açıkladı.
Komisyon üyesi milletvekili Tatyana Donçeva ise geçen yıl kendi telefonunun da dinlendiğini anımsatarak, buna rağmen telefon ve internet trafiğin takibine karşı olmadığını söyledi


DİĞER HABERLER