İDAMLIK BULGAR HEMŞİRELER İÇİN 400 MİLYON $ ÖDENECEKPazartesi, 16 Temmuz 2007

İDAMLIK BULGAR HEMŞİRELER İÇİN 400 MİLYON $ ÖDENECEKBulgaristan ve Diğer Üç Avrupa Ülkesinin, Libya'da Çocuklara Aıds Bulaştırdıkları Suçlamasıyla İdam Cezasına Çartırılan 5 Bulgar Hemşire ile Bir Filistinli Doktoru Kurtarmak İçin Çocukların Ailelerine Toplam 400 Milyon Dolar Ödeyecekleri Öne Sürüldü.
Bulgaristan ve diğer üç Avrupa ülkesinin, Libya'da çocuklara AIDS bulaştırdıkları suçlamasıyla idam cezasına çartırılan 5 Bulgar hemşire ile bir Filistinli doktoru kurtarmak için çocukların ailelerine toplam 400 milyon dolar ödeyecekleri öne sürüldü.

Fransa first lady'si Cecilia Sarkozy'nin Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi ile yaptığı görüşmenin ardından Fransız basını Kaddafi Vakfı ile yapılan anlaşmanın ayrıntılarını yazdı. Le Figaro Gazetesi aile başına 1 milyon dolarlık ödeme yapılacağını yazarken Kaddafi'nin oğlu Seif el İslam'ın "para uluslararası donörler tarafından borç ödemesi gibi olacak. Söz konusu ülkeler Bulgaristan, Slovakya, Hırvatistan ve Çek Cumhuriyeti" şeklindeki sözlerine yer verdi. Le Figaro, 'borç ödemesiyle' neyin kastedildiğine açıklık getirmedi.

1999 yılından bu yana Libya'da hapis yatmakta olan sağlık çalışanları hakkında geçen hafta önemli gelişmeler olmuştu. Kaddafi Vakfı, salıverilmeleri konusunda anlaşma sağlandığını açıklamış, ertesi gün ise Yüksek Mahkeme haklarındaki idam kararını onaylamıştı. Yarın toplanacak olan ve af yetkisi de bulunan Libya Yüksek Adalet Konseyi'nin Bulgar hemşireler ve Filistinli doktor hakkında son kararı vermesi bekleniyor.


DİĞER HABERLER