III. ULUSLAR ARASI TÜRK DİLİ KURULTAYI KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ'NDE YAPILDIÇarşamba, 01 Ekim 2008

III. ULUSLAR ARASI TÜRK DİLİ KURULTAYI KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ'NDE YAPILDIBilken Üniversitesi, Lefke Avrupa Üniversitesi ve TİKA'nın katkılarıyla 25-28 Eylül 2008 tarihleri arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Lefke'de III. Uluslararası Büyük Türk Dili Kurultayı düzenlendi. Kurultaya yurt içi ve yurt dışından toplam yetmiş bilim adamı katıldı. Bilimsel nitelikli, geniş katılımlı uluslararası bir etkinlik olan III. Uluslararası Büyük Türk Dili Kurultayı düzenlendi. Kurultayı Türkçe ile ilgili konuların gündemde tutulması, bu konulara dikkat çekilmesi amacıyla gerçekleştirildi. Bulgaristan'ı temsilen Kırcaali Milli eğitim bölge müdürlüğü Türkçe müfettişi Sayın Harun Bekir bir bildiri ile katıldı.
Bilkent Üniversitesi III. Uluslararası Büyük Türk Dili Kurultayı Düzenleme Kurulu Başkanı Dr. Rasim Özyürek kurultay üyelerine yaptığı açıklamada şöyle dedi: " Atatürk'ün 26 Eylül 1932'de 1. Türk Dili Kurultayı'nı toplamasını her yıl "Dil Bayramı" olarak kutluyoruz. Bilkent Üniversitesinin kuruluşundan bu yana gerek üniversitemizde, gerekse yurtdışında her yıl dil bayramı büyük bir coşkuyla kutluyoruz. Bu yıl Bilkent Üniversitesi, Başbakanlık TİKA ve Lefke Avrupa Üniversitesinin işbirliği ile Dil Bayramının 76. Yıl dönümü Kuzey Kıbrıs Türk Cümhuriyeti Lefke'de kutlamaktayız." İnsanlarımız arasındaki temel bir iletişim aracı olan Türkçemizin milli varlığın ana dinamiği olarak da milletimizin olmazsa olmazı olduğuna dikkat çeken Dr. Rasim Özyürek, "Dil, başta kültür olmak üzere tüm milli değerlerin gelecek nesillere taşıyıcısı ve böylece devamlılığını sağlayan sürekli yaşayan canlı bir varlıktır. Dünyada diline sahip çıkmayan toplumların yok olmaya mahkum olacağını belirten Dr. Rasim Özyürek, Türkçemiz Türk varlığının bir teminatıdır", dedi.
Kurultayın açılışında Uluslararası Aytmatov Akademisi Başkanı Prof. Dr. Abdildacan Akmataliyev tarafından, Bilkent Üniversitesi Bölge Ülkeler Kurs Programları Direktörü Dr. Rasim Özyürek'e, Türk Diline ve Dünyasına hizmetlerinden dolayı, "Uluslararası Aytmatov Akademisi Akademisyeni Ünvanı Belgesi'"nin ve "Fahri Doktora Diploması" verildi. Aynı zamanda Türk diline hizmetlerinden dolayı Dr. Hamza Zülfükar'a da "Şükran Plaketi" verildi.


DİĞER HABERLER