İKİ KARDEŞ ŞEHİRCuma, 04 Temmuz 2008

İKİ  KARDEŞ  ŞEHİR
Ne güzel değil mi?.. Biri Türkiye'deki Marmara denizinin incisi: Tekirdağ. Diğeri de, Güney Bulgaristan'ın dilber şehri: Kırcaali. Daha beş yıl önce, aralarında kardeş olmuşlar, mukavele imzalamışlar. Kardeşler gibi geçinecekler, gelip gidecekler, dertlerini sevinçlerini bölüşecekler...
Bunları nereden öğrendim, diye soracaksınız belki? Evet, birçok TV seyircisi gibi ben de 03.07.2008 tarihinde TRT İnt programını izledim. Zaten onun yayınlarını her gün deyiver sırasıyla takip etmekteyim. Balkanlara yönelik ne de güzel yayınlar yapmaktadır.
Regaip kandili için okunan canlı mevlitten sonra, bu iki kardeş şehrin kardeşliklerini dile getiren gönül okşayıcı yayınlara geçildi. Tekirdağ Belediye başkanı Sn. Ahmet Aygün Bey, Kırcaali Belediye başkanı Mühendis Sn. Hasan Aziz Bey ile Kırcaali "Ömer Lütfi" Kültür Derneği Müdürü ve "Kırcaali Haber" gazetesinin sahibi Sn. Müzekki Ahmet Bey'i ağırlamaktadır. Bu canlı yayın Tekirdağ şehrinin merkezinde insanlar arasında gerçekleştirilmektedir.
Önce sunucu Nurhayat Günal hanım açılış konuşmasını yapar yapmaz, söz Tekirdağ Belediye başkanı Sn. Ahmet Aygün'e verildi. Güler yüzlü sevecen başkanımız, misafirlerini tatlı bir "Hoş geldin iz"le selâmladıktan sonra, Kırcaali Kültür Derneğinin folklor ekibi "Cebelli Kızlar" oyunuyla herkesin yüreklerini fethettiler. Sn. Ahmet Aygün Beyin kısa ve öz konuşmasından sonra konuklara da söz verildi. Onlar Kırcaali'nin demokrasi döneminde, elde ettiği başarıları ve karşılaştıkları güçlükleri de paylaştılar. Bu samimi ve sıcak hava içerisinde geçen karşılaşma, Tekirdağ Belediyesi dans grubunun muhteşem oyunlarıyla sona erdi.
Böyle güzel komşuluklar yaşanmasını, kim sevmez kim istemez?.. 1990 yıllarına kadar Bulgaristan BKP dikta rejiminde iken bir kapalı kutu idi. O günleri bizler de hep gördük ve yaşadık. Ama 10 Kasım 1989-da Todor Jivkov dikta hükümeti düşünce, yerine demokratik yoldan seçilen bir hükümet kuruldu. Önceleri göz boyamak için birkaç Türk milletvekili parmakla gösterilirken, şimdi ise her İlde onlarca Türk milletvekili, Belediye başkanları ve muhtarlar seçilmektedir. Hangi Bulgar partisi hükümet kurarsa kursun mutlak "Hak ve Özgürlükler" partisiyle koalisyona gidilmektedir. Şimdi Bulgaristan'da bu parti, deyiver bir kilit rolünü görmektedir.
Evet, bütün bunlar hayal değil, birer gerçek oldu. Kapalı kutu olan bu ülke, kapılarını tüm dünyaya açtı. Komşu ülkelerle, eşi görülmedik işbirlikleri yapılmaktadır. Hele Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkileri gün geçtikçe derinleşerek iyileşmektedir. Bunun örnekleri işte gözlerimizin önünde. Daha başka boyutlarda da ilişkiler gün geçtikçe artmaktadır. Bütün bunların devamlı ve uzun ömürlü olmalarını temenni ederiz. Dünyada, kardeşlik ve dostluktan daha iyi ne olabilir ki?...


DİĞER HABERLER