İKİ BULGARCA İSLAMİ SİTE ÇÖKERTİLDİ, SİTELERİ ÇALIŞTIRANLAR TUTUKLANDISalı, 20 Şubat 2007

İKİ BULGARCA İSLAMİ SİTE ÇÖKERTİLDİ, SİTELERİ ÇALIŞTIRANLAR TUTUKLANDIBulgaristan Ulusal Güvenlik Dairesi ile Organize Suçlarla Mücadele Genel Müdürlüğü'nün yaptığı bir operasyonda, Bulgarca iki İslami site çalıştıran bir grup tutuklandı.

Açıklamada, çökertilen sitelerde radikal İslam ve Bulgaristan'ın anayasal düzeninin "şeriat devleti" ile değiştirilmesi savunulduğu belirtiliyor.

Az önce düzenlenen basın toplantısında, operasyonda bütün çalışmaların Sofya Şehir Savvcılığı tarafından izlenildiği ve İçişleri Bakanlığı'na bağlı "Piskoloji Enstitüsü" psikologlarının da operasyonda yardımcı olduğu bildirildi.

İçişleri Bakanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada sitelerin isimleri belirtilmiyor. BG-TÜRK Haber Ajansı'nın yaptığı bir kontrolde, birkaç yıldır faaliyet gösteren www.islam-bg.net sitesinin açılmadığı görüldü.

Tutuklananların, 2006 yılında kurulan "Bulgaristan'da Müslümanlar Birliği" ile ilgisi olduğu açıklandı. Bulgar yasaları gereğince tescil edilen birliğin arkasında maskelenmiş yasadışı faaliyetlerin lideri 51 yaşındaki A.H. olduğu belirtiliyor.

İçişleri Bakanlığı, A.H.'nin, "Müslüman Kardeşler" adlı bir örgütle ilgili olarak 2000 yılında Bulgaristan'dan sınırdışı edilen Ürdün'lü Ahmad Musa ile bağlantısı olduğunu açıkladı.

Tutuklananlar arasında A.H.'nin dini nikahlı eşi A.D. de bulunuyor. A.D.'nin sitedeki görevinin Çeçen sitelerden yazılar toplayarak bunları Bulgarcaya çevirmek olduğu belirtildi.

Sitelerden birinin administratörü 27 yaşındaki M.A. da tutuklandı. İslam'ı seçtiği belirtilen 37 yaşında bir kadının ise vehhabiliğin anlatıldığı başka bir site yaptığı açıklandı.

BULGARİSTAN İNTERNET ORTAMI DENETİMDE...

Bulgaristan Ulusal Güvenlik Dairesi ile Organize Suçlarla Mücadele Genel Müdürlüğü yetkililerinin, terörizm fikirleri ve din düşmanlığının yayılmaması ve ülkedeki kalıcı etnik barışın bozulmaması için Bulgaristan'ın İnternet ortamını sürekli takip ettiğ belirtildi.

Yasadışı faaliyetle ilgisi olan başka kişilerin aranması devam ediyor.


DİĞER HABERLER