İlhan AHMET, "Turist otobüslerinin Yanıkköy - Makas sınır kapısından geçişine izin verilsin"Pazartesi, 29 Şubat 2016

İlhan AHMET, Rodop Milletvekili İlhan AHMET, Yunanistan ile Bulgaristan'ı birbirine bağlayan Yanıkköy (Nimfea) - Makas (Makaza) sınır kapısının turist otobüslerinin geçişine açılmasını talep etti.

Dışişleri Bakanlığı ile Altyapı, Ulaşım ve Ağları Baknlığı'na hitaben yatırdığı soru önergesinde milletvekili, Eylül 2013'te açılışı yapılan bahse konu sınır kapısından turist otobüslerinin geçişine izin veren düzenlemenin ne zaman hayata geçirileceğini sordu.

Her iki ülkenin bölge insanının yıllardır ortak beklentisi olan Yanıkköy - Makas sınır kapısının önemine vurgu yapan İlhan AHMET, Kuzey Yunanistan'ı Balkan ülkelerine bağlayan önemli bir geçiş noktası olarak bu sınırkapısının açılması ile her iki ülkenin turizm, ekonomi ve sosyal ilişkilerine katkı sağlanmasının hedeflendiğini hatırlattı.

Milletvekili sınır kapısının potansiyeline dikkati çekerek, bugüne kadar 4,5 milyon kişinin giriş - çıkış yaptığı ve hareketliliğin daha da artmasının beklendiği Yanıkköy - Makas'da, iki ülke dışişleri bakanlıklarının mevcut düzenlemesine göre şuanda sadece özel araç, 9 yolcu taşıma kapasiteli minibüs ve 3.5 ton yük taşıma kapasiteli araçların geçişine izin verildiğini belirtti.

Turist otobüslerinin geçişi için bahara kadar gerekli düzenlemenin yapılması doğrultusunda Doğu Makedonya - Trakya Eyalet Başkanı Yorgos Pavlidis'in iki ülkedeki siyasi iradeye yaptığı çağrıyı da hatırlatan İlhan AHMET, zaten Bulgar yetkililer tarafından 2016 yılında, gerekli trafik elektronik denetim sistemlerinin ve yol şerit düzenlemelerinin yapılacağının taahhüt edildiğini söyledi.

Milletvekili ilgili bakanlıklardan, bugün hala Yanıkköy - Makas sınır kapısından hangi gerekçelerle turist otobüslerinin geçişine izin verilmediğinin ve söz konusu sınır kapısından turist otobüslerinin geçiş yasağının kaldırıldığı takdirde olabilecek nelerin öngörüldüğünün cevabını istedi.


DİĞER HABERLER