İlhan Küçük: Krizler bizi değer odaklı bir hükümet kurmaya zorluyorCumartesi, 03 Eylül 2022

İlhan Küçük:  Krizler bizi değer odaklı bir hükümet kurmaya zorluyor

Bulgaristan devlet radyosu BNR’nin “Herkesten Önce” programına konuk olan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinden Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Milletvekili ve Avrupa İçin Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE Partisi) Eş Başkanı İlhan Küçük, “Krizler, bizi uluslararası ortaklarımızın önünde net bir yüzü olan değer temelli politika izleyen bir hükümet kurmaya mecbur ediyor. Bu hükümet, Bulgaristan'ın AB'deki geleceği ile ilgili olmalıdır” diye kaydetti.

Küçük, “AB, enerji arz kaynaklarını çeşitlendirmeye doğru hızla ilerliyor. Bulgaristan, uzun vadede kendi ekonomisini nasıl güvence altına alacağı konusunda tüm olanakları ve kaynakları araştırmalıdır. Burada kolay bir çözüm yok. Popülist bir çözüm de yok. En doğru yaklaşım tekrar uzmanlar düzeyinde müzakerelere dönmektir” dedi.

AP Milletvekilinin ifadesine göre, Brüksel, Sofya'yı karar almaya zorlamayacak, ancak Sofya'dan çözüm önerileri isteyecek.

Hafta içinde Ukrayna’ya ziyaret gerçekleştiren Avrupa liberallerinden oluşan bir heyete başkanlık eden Küçük, “Ukrayna vatandaşlarına AB'nin yanlarında olduğuna dair net ve birleştirici bir mesaj verilmeli ve bu sadece önümüzdeki birkaç ay için siyasi bir slogan değil, aynı zamanda bir taahhüt olmalıdır” diye belirtti.

Küçük, “Yapılacak işler var, hem de çok iş var, çünkü kritik bir döneme giriyoruz. Avrupa'da toplumlar yorulmaya başlayacak, krizlerin sonuçları şimdiden görülüyor. Avrupa, bir barış kıtası, bir fırsatlar kıtası olmasından ileri gelen bir bolluk içinde yaşamaya alışmıştı” diye konuştu.

AP Milletvekili, ALDE'nin Ukrayna konusundaki tutumuyla ilgili olarak şunu kaydetti: “Ukrayna'ya ne zaman müzakere edileceğini söylemek kimseye düşmez, en azından bize düşmez. Siyasi ve ahlaki görevimiz, Ukrayna'yı elimizden gelen her şeyle desteklemektir”.

Avrupalı ​​liberallerinin lideri, diplomatlarımızın Ukrayna'ya dönüşünü "iyi bir adım ama çok geç kalınmış bir adım" olarak tanımladı.


DİĞER HABERLER