İlhan Küçük, Brüksel’de Kuzey Makedonya Başbakanı Kovaçevski ile bir araya geldiCuma, 04 Şubat 2022

İlhan Küçük, Brüksel’de Kuzey Makedonya Başbakanı Kovaçevski ile bir araya geldi

Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu milletvekili İlhan Küçük, göreve başladıktan sonra Brüksel'e ilk resmi ziyarette bulunan Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitır Kovaçevski ile bir araya geldi. Kovaçevski, Dışişleri Bakanı Buyar Osmani ve Avrupa İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Bojan Mariciç ile birlikte merkezi Brüksel'de bulunan AB’nin ana kurumları ve NATO Merkez Karargahına iki günlük bir ziyarette bulunuyor. Görüşmelerde güven ve diyaloğun yeniden tesisi, Kuzey Makedonya'nın AB’ye entegrasyonu süreci ve ülkeler arasında kültürel ve eğitimsel değişim girişimleri üzerinde duruldu.

Küçük, “Sürecin daha az duygusal, daha pragmatik ve yönetilebilir olması hepimiz için önemlidir. Enerjimizi ekonomik ve sosyal kalkınmaya odaklayabilmemiz için farklılıkların üstesinden gelmek için her iki tarafın da iyi niyet göstermesi önemlidir. Görüşmelere esas olacak bir başlangıç ​​noktası, Avrupa entegrasyonu ve ortak geleceğimiz için vizyon olmalıdır” dedi.

Dimitır Kovaçeski de ülkeler arasında yenilenen ilişkilerin olumlu sonuçlara yol açmasını umduğunu dile getirdi. Kuzey Makedonya Başbakanının ifadesine göre, diyaloğun yeniden başlaması ve iyi komşuluk ilişkilerinin güçlendirilmesi için büyük çaba sarf edildiğini ve bu sürecin durmaması gerektiğini her iki ülkenin vatandaşları da anladı.

AP Milletvekili, son aylarda medya, üniversite ve iş dünyası düzeylerinde tesis edilen iş birliğini desteklediğini belirterek, iyi örneklerin halkları bir araya getirdiğini ve milliyetçi çizgileri ortadan kaldırdığını söyledi. Küçük’ün ifadesine göre, iki ülke arasındaki bağlanabilirlik, gençleri birlikte yarının zorluklarına hazırlayan üniversiteler ve eğitim merkezleri düzeyinde de derinleştirilmelidir.


DİĞER HABERLER