İlhan Küçük, İnsan Hakları Ödülü’ne layık görüldüPerşembe, 07 Aralık 2023

İlhan Küçük, İnsan Hakları Ödülü’ne layık görüldü

Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Üyesi İlhan Küçük, insan haklarını koruması için ödüle layık görüldü. Ödül, Avrupalı ​​liberallerinin liderinin ev sahipliğinde Brüksel'de düzenlenen resmi akşam yemeğinde Küçük’e takdim edildi. Ödül, Avrupa Parlamentosu Üyesi'ne insan haklarını ve özellikle de Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Uygur Türkleri’nin haklarını savunma konusundaki çalışmaları nedeniyle verildi.

Ödül, İlham Tohti İnisiyatifi  Başkanı Enver Can ve etkinlik için özel olarak Brüksel'e gelen Prof. Dr. İlham Tohti'nin kızı Cevher İlham tarafından takdim edildi.

Küçük, “2016'dan beri Prof. Dr. İlham Tohti'nin davasını kişisel davam olarak görüyorum. Onun gözaltına alınması ve ailesine ve Uygur aktivistlerine yönelik devam eden taciz, insan hakları ihlalleri, dini kısıtlamalar, kültürel baskı bizi harekete geçmeye çağırıyor. Bu nedenle Prof. Dr. İlham Tohti'ye Nobel Barış Ödülü Verilmesi İçin İnisyatifi yeniden başlatıyorum ve bu adaylık için AP'deki mevkidaşlarımdan destek isteyeceğime söz verdim. İlham Tohti davası sadece bir kişiye yapılan haksızlık değil, hümanizme, saygıya ve kişisel özgürlüğe saygı gösterme mücadelesidir” diye konuştu.

Prof. Dr. Tohti, 2016 yılında Bulgaristan’dan AP Üyesi İlhan Küçük ve diğer 42 AP Üyesi tarafından Saharov Ödülü'ne aday gösterildi, 2017 yılında ise Liberal Enternasyonal’in Özgürlük Ödülü'ne layık görüldü. İlhan Küçük, aynı zamanda 2019 yılında Avrupa Parlamentosu'nun Saharov Ödülü'nün Uygur insan hakları savunucusuna verilmesinin öncülerinden biridir.


DİĞER HABERLER