İlhan Küçük Kiev’de: Her ülkenin özgür ve demokratik seçimini savunuyoruzPerşembe, 14 Nisan 2022

İlhan Küçük Kiev’de: Her ülkenin özgür ve demokratik seçimini savunuyoruz

Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili ve adını Renew Europe (Avrupa’yı Yenile) olarak değiştiren Avrupa İçin Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE Partisi) Eş Başkanı İlhan Küçük, Ukrayna'nın Kiev, Buça ve İrpin şehirlerini ziyaret etti. Ziyaret kapsamında liberal arkadaşlarıyla birlikte Verkhovna Rada (Ukrayna Parlamentosu) Başkanı Ruslan Stefançuk, Ukrayna’nın Avrupa ve Avrupa-Atlantik Entegrasyonundan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Olga Stefanişina, Ses Partisi lideri Kira Rudik ve diğer milletvekilleri ile bir araya geldiler.

Küçük, Ukrayna halkıyla dayanışmasını dile getirdi. AP Milletvekili, şu ifadeleri kullandı: “Bu korkunç savaş durmalı. 21. yüzyılda uygarca bir seçim olarak barışçıl bir şekilde özgürlük ve demokrasiyi seçen bir ulusun tamamına karşı bu tür suçlara tanık olmak kabul edilemez. Bu sadece Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğü için bir savaş değil, aynı zamanda bir değerler savaşıdır. İkinci Dünya Savaşı sonrası oluşan uluslararası düzen ve kurallar sistemi sorgulandığında kayıtsız kalamayız. AB ve liberaller her zaman özgürlük ve demokrasiden yana olmuştur. Bugün Ukrayna'nın Avrupa perspektifini destekleyerek bir kez daha tarihin doğru tarafındayız, çünkü AB’nin genişleme politikasının savaşa karşı en etkili panzehir olduğuna kuvvetle inanıyorum”.

Küçük, bu kardeş katli savaştan ne yazık ki Rusya'ya uygulanan yaptırımların ağır sonuçlarına katlanmak zorunda kalan Rus halkının da muzdarip olduğunu vurguladı.

AP Milletvekilinin ifadesine göre, Avrupa acı dersini aldı ve şimdi güvenlik ve enerji konusundaki stratejik özerkliğini güçlendirme zamanıdır. Küçük, “Atmamız gereken en önemli adımlar arasında enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve kendi güvenliğimize yatırım yapmak bulunuyor” diye vurguladı.

ALDE Partisi Eş Başkanı, AP’nin birkaç gün önce Ukrayna'daki savaşla ilgili iki önemli karar kabul ettiğini hatırlattı. Bu kararların şiddetten kaçan çocukların ve gençlerin korunması ve ev sahibi ülkelerdeki topluluklara entegrasyonlarının kolaylaştırılması ve Rusya'ya karşı yaptırımların etkinliğinin artırılması ve savaş suçlarının faillerinin adalete teslim edilmesine ilişkin olduğunu belirtti. Kararları kabul eden AP milletvekilleri, Ukrayna'da işlenen suçların cezalandırılması için Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde ayrı bir özel mahkeme kurulması çağrısında bulundu.

Liberallerle yaptığı görüşmede Başbakan Yardımcısı Olga Stefanişina, umut ve şükranlarını şu sözlerle dile getirdi: “Bu korkunç 47 gün boyunca bizimle birlikte olduğunuz için teşekkür ederiz. Ama bugün burada, Ukrayna'da yeni bir Avrupa'nın doğuşuna tanık oluyoruz. Liberal ve demokratik bir Avrupa'nın geleceğinin kararlaştırılacağı yer burasıdır”.


DİĞER HABERLER