İlhan Küçük: Liberaller, Avrupa'nın itici gücüÇarşamba, 27 Ekim 2021

İlhan Küçük: Liberaller, Avrupa'nın itici gücü

Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Üyesi ve Avrupa İçin Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Eş Başkanı İlhan Küçük, Belçika'da ALDE’nin kuruluşunun 175. yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen kongrenin özel konuğu oldu. 22 Ekim'de Brüksel'de gerçekleşen etkinliğe Belçika’da MR Partisi (Mouvement Reformateur) Başkanı Georges-Louis Boucher ve Open VLD Partisi Başkanı Egbert Lachert ev sahipliği yaptı.

Belçika’da liberal partinin geçmişi 14 Haziran 1846'da Brüksel'de yapılan kongreye dayanmaktadır. 175 yıllık partinin halefleri bugünkü MR ve Open-Vld partileridir.

Küçük, kongrede yaptığı konuşmada, “Liberaller, özellikle vatandaşların hak ve özgürlükleri söz konusu olduğunda her zaman itici bir güç olmuştur. Liberalleri Avrupa'nın itici gücü yapan şey, vatandaşlara daha fazla hak vermek, serbest ticareti teşvik etmek, uluslararası iş birliği ve eğitime erişim için çabalamaktır. AB'nin kurulmasına katkısı olanların büyük bir kısmı liberaller, bu yüzden siyasi düşüncemiz her zamankinden daha aktüel ve geleceğe yöneliktir” diye kaydetti.

Belçika'da liberal partinin 175. kuruluş yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen özel kongreye AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Hollanda Krallığı Başbakanı Mark Rutte, Lüksemburg Başbakanı Xavier Bethel, Belçika Krallığı Başbakanı Alexander De Croy, Estonya Başbakanı Kaya Kallas, AB Komiseri Didier Reynders, Avrupa Yatırım Bankası Başkanı Werner Hoyer ve diğer birçok hükümet başkanı ve Belçikalı ve Avrupalı ​​siyasiler katıldı.


DİĞER HABERLER