İlhan Küçük, Özgürlük Alevi Ödülü’ne layık görüldüÇarşamba, 02 Kasım 2022

İlhan Küçük, Özgürlük Alevi Ödülü’ne layık görüldü

Avrupalı ​​liberallerin lideri İlhan Küçük, yarın Romanya'nın başkenti Bükreş'te kendisine takdim edilecek bir özgürlük ödülü ile onurlandırılacak.

Bulgaristan’dan Avrupa Parlamentosu Milletvekili, Romanya'da uzun zamandır liberal siyasetle uğraşan seçkin politikacıların huzurunda Özgürlük Alevi Ödülü’nü bizzat Özgürlük ve Demokrasi Enstitüsü Başkanı Christian David'in elinden alacak.

Bu ödül, İlhan Küçük için bir sonraki yüksek seviyede takdiridir. Bu yılın eylül ayının başlarında liberallerin lideri Üsküp’teki Avrupa Amerikan Üniversitesi (FON) tarafından Fahri Doktora (Doctor Honoris Causa) unvanı ile onurlandırıldı, sadece bir ay sonra ise Ukrayna devleti, Küçük’e uluslararası hukuk ilkelerinin korunmasına yaptığı katkılardan dolayı şükranlarını ifade eden bir fahri diploma verdi.

Özgürlük ve Demokrasi Enstitüsü, Romanya'da özgürlük ve demokratik değerleri desteklemek ve korumak için kuruldu. Geçmiş yıllarda Romanyalı tarihçi, Komünist Suçları Soruşturma Merkezi Başkanı Marius Oprea, Liberal Enternasyonal Başkanı Hakima El- Haite, Rumen politikacı, demokratik görüşleri nedeniyle tutuklanan, komünizm döneminde siyasi tutuklu, BBC muhabiri ve insan hakları savunucusu Dinu Zamfirescu, Rumen politikacı, 1996-2000 döneminde Romanya Cumhurbaşkanı, Sivil İttifak Hareketi’nin kurucusu Emil Constantinescu gibi önemli şahsiyetleri yanı sıra Almanya merkezli Özgürlük İçin Friedrich Naumann Özgürlük Vakfı da Özgürlük Ödülü'ne layık görüldü.  

Ödül töreninden önce İlhan Küçük'ün bir dizi üst düzey görüşme yapması ve Karadeniz Bölgesi'nde Enerji ve Güvenlik Konferansı'na katılması planlanıyor.


DİĞER HABERLER