İlhan Küçük Üsküp’te: İki ülke Balkanlar'da Avrupa standartlarında bir ortaklık örneği olabilir



Salı, 01 Şubat 2022

İlhan Küçük Üsküp’te: İki ülke Balkanlar'da Avrupa standartlarında bir ortaklık örneği olabilir

Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Milletvekili İlhan Küçük, AP Avrupa’yı Yenile Grubu ve Üsküp'teki Amerikan Üniversitesi ile ortaklaşa düzenlenen Güven, Birlik ve Beraberlik Oluşturmaya Sivil Toplum Katkısı Konferansı’na katıldı. Konferansın açılışını ülkenin Başbakanı Dimitır Kovaçevski ve AP Kuzey Makedonya Daimi Raportörü İlhan Küçük yaptı. Konferansa Kuzey Makedonya ve Bulgaristan'dan yerel yönetim ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldılar.

AP Kuzey Makedonya Daimi Raportörü İlhan Küçük, “Tüm gücümüzle bu fikri gerçekleştirmek için yorulmadan çalışmamız gerektiğine inanıyorum, çünkü vatandaşlarımız bunu hak ediyor. Son iki haftada diyaloğun yeniden başlamasına hayran olmamak elde değil ve bir buçuk yıldan fazla bir aradan sonra hükümetler arası görüşmelerin nihayet somut sonuçlara yol açacağını umuyorum” diye kaydetti.

Küçük, “Umarım yeni Bulgaristan hükümeti ve Kovaçevski liderliğindeki bu hükümet, daha iyi işbirliği için fırsatlar yaratma yolunda ilerlemeye devam eder. Tecrübelerime dayanarak, tek sorunun birbirimizi tanımamamız olduğu sonucuna varabilirim. Yanlış anlama oradan geliyor ve iyi örnekler verilmeli. Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin Medya Enformasyon Ajansı (MIA) ve Bulgaristan Telgraf Ajansı (BTA) arasındaki anlaşmada durum böyle, çünkü sürekli bilgi alışverişi yoluyla insanlar kendileri hakkında daha fazla şey öğrenecekler ve bu yanlış anlama ortadan kalkacaktır” dedi.

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitır Kovaçevski ise Kuzey Makedonya ile Bulgaristan arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesine dair umudunu dile getirdi. Kovaçevski’nin ifadesine göre, sürece vatandaşlar ile eğitim ve akademik çevrelerinin katkısı büyüktür.

Kuzey Makedonya Başbakanı, “İlerleme yolunda büyük bir adım attığımızdan şüphem yok, dostane bir diyalog çağrılarına cevap verdik. Ülkelerimiz ve halklarımız arasında duvarlar değil, köprüler inşa etme politikası izliyoruz. Nefret söylemine ve ayrımcılığa karşı birlikte çalışma konusunda mutabık kaldık. Akademik çevrelerin ve sivil toplum örgütlerinin toplum üzerinde güçlü bir etkisi olacağına eminim” diye belirtti.

"İlişkilerde Güven İçin Fırsatlar ve Beklentiler" konulu panelde ayrıca Avrupa Amerikan Üniversitesi (AEU)-FON Rektörü Sefer Tsanovski, Yerel Yönetim Bakanı Goran Milevski, Belitsa Belediye Başkanı Radoslav Revanski de yer aldı.

Konferansın sonunda İlhan Küçük, AEU-FON'da Makedon öğrencilere uluslararası ilişkiler konusunda bir konferans verdi.

"Bulgaristan ve Makedonya – Yakındaki Uzaklar" konulu kompozisyon yarışmasının sonuçları basın mensuplarının katıldığı bir toplantıda açıklandı.

Bulgaristan'dan gelen heyet, iki ülkedeki okullar arasında iş birliği yapmak amacıyla Başbakan Yardımcısı ve Siyasi Sistem ve Toplumlar Arası İlişkiler Bakanı Artan Grubi ve Üsküp Çayır Belediye Başkanı Visar Ganiu’nun eşliğinde Çayır ilçe merkezinde bulunan en büyük okulu da ziyaret etti.


DİĞER HABERLER