İNGİLTERE KAPILARINI BULGARLARA KAPATIYORSalı, 26 Eylül 2006

İNGİLTERE KAPILARINI BULGARLARA KAPATIYORBulgaristan Çalışma Bakanlığı'nca Bulgaristan dışında yaşamak isteyen vatandaşlarıyla ilgili yaptığı kamuoyu araştırmasına göre Batı Avrupa ülkelerine gitmek isteyen kişilerin oranında azalma olduğunun altı çizildi.

2001 yılında başka ülkelere gitmek isteyen Bulgar vatandaşların oranı %15 iken bu oranın %11'e indiği, vatandaşlarının çoğunluğunun da İspanya ve Almanya'yı tercih ettikleri açıklandı.

Bulgaristan, göç konusunda kendi ülkesi yönünden sevindirici bir tablo çizerken İngiltere, Ocak 2007 ayı içinde AB'ne üyeliği kesin gözüyle bakılan Bulgaristan vatandaşlarının ülkesine göç yollarını kesmek amacıyla tedbir almak için harekete geçti. İngiltere göç tehlikesine karşı ilk etapta medya aracılığı ile bir kampanya başlattı. İngiltere basını, geçmiş yıllarda AB'ye katılan ülkelerden çeşitli gerekçeler ile 400 bin kişinin ülkesine yerleştiğini işliyor. Bulgaristan ise kampanyanın etkisini azaltma gayreti içine girdi. Bulgar gençlerinin iyi eğitim gördüklerini, kariyerlerini ciddi ve ün yapmış şirketlerde yaptıklarını, zamanında değişik nedenlerle yoğun göç olaylarının yaşanmasına rağmen 2005-2006 yıllarında tersine göçün başladığını, iddia etti.

"İnsanlar yalnızca görmeye hazır oldukları şeyi görürler" sözü Bulgaristan ve İngiltere'nin son günlerdeki telaşını özetlemiyor mu?


DİĞER HABERLER