İNSANLARI BİR ARAYA GETİREN - AŞURE GÜNÜPazar, 08 Şubat 2009

İNSANLARI BİR ARAYA GETİREN - AŞURE GÜNÜZAMAN gazetesi, BRYAG medya grubu ve DARİK radyosu tarafından organize edilen AŞURE gecesi. Ruse Riga Otelinde hoşgörüyü simgeleyen aşure gününde farklı din ve etnik gruplardan insanları bir araya getirdi.
Ruse Müftüsü Aziz Aziz ve Ortodoks kilisesi temsilcisi peder Stefan, dini açıdan Aşure gününü aydınlatmış oldular. T.C. Burgas Başkonsolosu sayın Sefa Yüceer - Aşurenin sadece dini değil, sosyolojik açıdan da önemini açıklamış oldu. Böyle günler sadece insanları birbirinle yaklaştırmakla kalmayacağını, günümüzde hoşgörülük gerçek anlamda yaşanmasını dileğinle - Dünyayı, İnsanlığı kurtaracak olan - birbirlerine karşı daha çok anlayış göstermelerinle dostluk köprülerinin kurulmasında yeni yeni başarılara vesile olacağını ümidi ile organizatörlere teşekkür etti. Vali Yardımcısı Baki Solak'ın konuşmasından sonra - İdris Ali tarafından sayın vali yardımcısına, Nuh un gemisi gibi, yönetim gemisini de doğru zamanda doğru yönlendirilmesi dileğinle bir saat hediye edildi.
Geceye katılan misafirlerin arasında Ruse Üniversitesi rektörü Doç.Hristo Beloev ve yardımcısı Doç. Smrikarov, yabancı uyruklu öğrenciler müdürü Doç. Martev, iş adamları, Dernek Başkanları, Rus Konsolosu Nikolay Hohlov ve daha bir cok vatandaş vardı. Geceyi Türk ve Bulgar türküleri ile renklendiren Sunay Çalıkov - doğduğu şehirde böyle farklı, fakat hoşgörülü kişiler arasında bulunmaktan son derece mutlu olduğunu söyleyerek geceye diğer gençlerle birlikte dostluk, beraberlik şarkısıyla son verdi.

Mecbure Efraimova, TİKİD GÜNEŞ Başkanı


DİĞER HABERLER