IRKÇI LİDER VOLEN SİDEROV ÖLÜMLE TEHDİT EDİLDİĞİNİ ÖNE SÜRDÜÇarşamba, 22 Ekim 2008

IRKÇI LİDER VOLEN SİDEROV ÖLÜMLE TEHDİT EDİLDİĞİNİ ÖNE SÜRDÜBulgaristan'da aşırı milliyetçi-ırkçı tavırlarıyla tanınan ATAKA partisi lideri Volen Siderov, ölümle tehdit edildiğini öne sürdü.
Siderov, parlamentoda yaptığı konuşmada, bu sabah ATAKA parti merkezine postayla üç mektup getirildiğini belirterek, kendisinin ve partinin başkan yardımcıları Pavel Şopov ile Anton Sirakov'ın bu mektuplarda ölümle tehdit edildiğini söyledi.
Tehdit mektuplarını alır almaz bürokratların ve diplomatların güvenliğini sağlayan Ulusal Güvenlik Servisine (NSO) başvurduğunu belirten Siderov, kendisinin ve iki parti arkadaşının daha iyi korunmasını talep ettiğini kaydetti.
Siyasi hayatında defalarca sözlü, ancak sadece iki kez yazılı tehdit aldığını söyleyen Siderov, kendisine gelen mektupta "Ölüm senin içine sinmiştir. Kurtuluş yok. Bir aydan kısa ömrün kaldı. Evinin enkazları altında kalacaksın" ifadesinin yer aldığını kaydetti. İddianın soruşturulduğu, ATAKA parti merkezine polis ekibi yollandığı öğrenildi.