İzmir Buca’da Nuri Turgut Adalı'nın adını taşıyan Park’ın açılışı yapıldıPazar, 08 Ağustos 2021

İzmir Buca’da Nuri Turgut Adalı'nın adını taşıyan Park’ın açılışı yapıldı

Türk Dünyası ve Bulgaristan Türklerinin Özgürlük Kahramanı Nuri Turgut Adalı'nın adını taşıyan Park’ın açılışı Buca İlçesinde gerçekleştirildi. 

Hayatını, Bulgaristan'da yaşayan Türklerin özgürlük mücadelesine adayan, bu yüzden baskı, zulüm ve sürgüne maruz kalan Nuri Turgut Adalı ölümünün 17. yılında 05 Ağustos 2021 tarihinde  İzmir Buca Belediyesi tarafından  adının verildiği  parkta anıldı.

Anma programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından Buca ilçesi Çamlıkule Mahallesi Nuri Turgut Adalı Parkında düzenlenen anma etkinliğine; Buca Belediye Başkan Yardımcısı Barış Özreçber, Buca Belediye Başkan Yardımcısı Eşref Çakır, Adalet ve Kalkınma Partisi İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi İsa Nezir, Adalet ve Kalkınma Partisi Buca Belediyesi Meclis Üyeleri Hüseyin Paşaoğlu, Zülfiye Kula, İzzet Pilgir ve Mehmet Adıyaman, Gaziemir Adalet ve Kalkınma Partisi Belediyesi Meclis Üyesi Nuray Öztürk, daha önce derneğimizin Genel Başkanlığını yapmış Rahmi Sezgin, daha önce Görece Belediye Başkanlığı yapmış Mustafa Öztürk, Gazeteci Yazar Mehmet Türker, İzmir Bal-Göç Genel Başkanı Abdurrahim Nursoy; merkez yönetim kurulu üyeleri Sabri Atasoy, Feyme Mutlu, Metin Eminoğlu, Necdet Çalışkan, Gülizar Dağlar, Emine Atasoy Öztürk, Bornova Bal-Göç Şube Başkanı  Nihat Yağbasan, Gaziemir - Sarnıç Bal-Göç Şube yönetim kurulu üyesi Samet Vatansever, Buca Bal-Göç Şube Başkanı Gülizar Akın, Niyazi Yumrukkaya ve yönetim kurulu üyeleri, Buca Çamlıkule Mahallesi Muhtarı Kamer Kurt, Buca Yenigün Mahallesi Muhtarı Ergün Bahşi ve Belene Gazileri ile  dernek üyeleri katıldı.

İzmir Bal-Göç Genel Başkanı Abdurrahim Nursoy, anma etkinliğindeki konuşmasında, "Bugün burada büyük bir Türk kahramanı, ömrünü eşitlik ve özgürlüğe adamış, Bulgaristan Türklerinin milli ve manevi yolunu aydınlatan, komünist sistemin uyguladığı asimilasyon sürecinin söndüremediği bir meşale olarak görülen Nuri Turgut Adalı'yı anmak için  toplanmış bulunuyoruz. Buca Belediyesi tarafından burada bu parkın adının Nuri Turgut Adalı olarak verilmesinden dolayı çok mutluyuz, Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç ve emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz. Allah razı olsun.

Nuri Turgut Adalı abimiz ömrünün 23 yılını Eski Zağra Hapishanesi, Belene Ölüm Kampı ve Montana ilinin Skomle Köyü'nde sürgünde geçirdi, sıkıntılar çekerek dini ve kültürel kimliğimizi yaşama ve yaşatma mücadelesi verdi.

Hayatının seyri Bulgaristan Türklerinin 20. yüzyıldaki hali gibi olan Nuri Turgut Adalı cezaevlerinde en uzun süre kalan kişi olarak Bulgaristan tarihine geçmiştir.

Bulgaristan Türklerinin Nelson Mandela'sı olarak anılan Nuri Turgut Adalı, tüm baskı ve zulme karşı davasından asla vazgeçmedi. Nuri Turgut Adalı’yı aramızdan ayrılışının 17. yıldönümünde anarken, Hakkın rahmetine eren Belene mağdurlarına Allah’tan rahmet diliyor, hayatta olan Belene Gazilerine şükranlarımı sunuyorum." dedi.

Buca Belediye Başkanı Av. Erhan Kılıç'a teşekkür  plaketi takdim edildi.

Anma töreni Kur'an Tilaveti ardından, çiçek sunumu ve pilav ikramı ile son buldu. 

Dernek Başkanı Abdurrahim Nursoy yaptığı açıklamasında, “Anma etkinliğinde emeği geçen herkese, ayrıca programı sunan İzmir Bal-Göç Başkan Yardımcısı  Emine Atasoy Öztürk’e, Buca Belediyesi çalışanlarına ve tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz.

 Bugün Anavatan ve doğduğumuz topraklarda huzur ve güven içinde alabildiğimiz her nefeste payı olan tüm Kahramanlarımıza, Aziz Şehitlerimize ve Gazilerimize şükranlarımızla.

Ruhları Şad Olsun!

 Milli Kahraman Gazi Nuri Turgut Adalı'yı Unutmadık ve Unutturmayacağız!” dedi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER