İzmir'de Bulgaristan Asimilasyon Şehitleri AnıldıPazartesi, 25 Aralık 2017

İzmir'de Bulgaristan Asimilasyon Şehitleri Anıldıİzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği İzmir- Gaziemir-Sarnıç Göç Anıtında İzmirlilerin geniş katılımı ile Bulgaristan Asimilasyon Şehitlerini andı.

23 Aralık'ta düzenlenen törende konuşma yapan İzmir BAL-GÖÇ Derneği Başkanı Abdurrahim Nursoy şunları söyledi: "Sayın; Valim, Gaziemir Belediye Başkanım, Federasyon Başkanım, Siyasi Partilerimizin çok değerli Temsilcileri, Kardeş Derneklerimizin Değerli Başkan ve Temsilcileri, Gaziemir Esnaf Odası ve Yöneticileri ve çok Kıymetli Katılımcılar.
Asimilasyon Şehitlerimizi Anma Etkinliğimize hoş geldiniz şeref verdiniz.
Bundan tam 33 yıl önce, totaliter rejimin uyguladığı asimilasyon ve soykırım politikalarının son basamağı olan isimleri zorla değiştirme süreci yaşandı doğduğumuz topraklarda.
Bulgaristan güvenlik güçleri köylerimizi evlerimize baskınlar düzenlediler, düğün ve cenaze merasimlerimizi yasakladılar.
Kundaktaki bebeği anasının sırtında öldürdüler. Türklüğe ve Müslümanlığa ait ne varsa silip yok etmek istediler.
20. Yüzyılda Avrupa'nın ortasında, Dünyanın gözü önünde Jivkov milisleri tarafından bir soykırım işlendi.
25-26-27 Aralık 1984 yılında bu asla kabul edilemeyecek durum karşısında halkımız ayaklandı, Eğridere Sütkesiği, Kirli, Mestanlı ve birçok yerlerde Türkler protestolarda bulundu, demokratik yollarla haklarını aramaya başladı.
Bulgaristan Türklerinin ve diğer Müslüman azınlıkların haklarını arayan Mili Kahramanlarımız suçsuz yere tutuklandılar işkence gördüler, yetmedi bir daha serbest bırakılmamak üzere siyasi suçlu olarak cezaevlerine gönderildiler, o da yetmedi Belene ölüm kampına gönderildiler. Yüzlercesi sakatlandı ve öldürüldü onlarcası kayboldu bazılarının mezarları bile belli değil.
Şehitlerimizi andığımız o tarihler aslında, Bulgaristan'da demokrasinin de kapılarının açıldığı günlerdir aynı zamanda. Bizler her yıl bu tarihte burada toplanacağız, çünkü tarihte yapılan hatalardan ders alınması için bazı olaylar hiçbir zaman unutulmamalıdır.
Çocuklarımıza ailelerimizin yaşadığı acı olayları hatırlatıp hiçbir zaman tekrar edilmeyeceklerine kanaat getirmek istiyoruz.
Yaşanan bu acı olayları unutmadık ve unutturmayacağız.
Asimilasyon Minik şehidimiz Türkan Bebeği, onaltıyaşındaki Yeni Cumalı Mümin Ahmet'i, üç çocuk annesi Ayşe Mollahasan'ı, Musa Yakup'u, Yusuf Mehmet'i ve tüm şehitlerimizi, demokrasi savaşçılarımız rahmetli Nuri Turgut Adalı, Ömer Osman Erendoruk, İsmail Kahraman'a Allahtan rahmet ve kederli ailelerine sabırlar diliyor, hayatta olan Osman Kılıç, İsmail Şimşek ve Embiya Çavuş'u şükranla anıyor, Belene ve Siyasi Ceza Evlerinde yatan gazilerimize sağlıklı uzun ömürler diliyorum.
Türklük mücadelesi veren herkese teşekkür ediyor, bu ve buna benzer olayların bundan sonra bir daha hiç yaşanmamasını diliyorum.
İzmir Bal-Göç adına tüm katılımcılara teşekkür eder, sevgi ve saygılar sunarım."

Daha sonra çocuklar şiirler okudu, şehitlerin anısına Göç Anıtına çelenkler konuldu.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER