İzmir’de "Söndürülemeyen Meşale" Belgeseli'nin Galası GerçekleştiPazartesi, 12 Aralık 2022

İzmir’de

 İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği ve Gaziemir Belediyesi işbirliği ile Bulgaristan Türklerinin Özgürlük Kahramanı merhum Nuri Turgut Adalı'nın doğumunun 100. yılına ithafen yapımı Gazeteci –Yazar Mehmet Türker ait "Söndürülemeyen Meşale" Belgeseli'nin Galası gerçekleşti.

9 Aralık 2022 Cuma günü Gaziemir Atatürk Kültür Merkezinde gösterimi yapılanan belgeselinin galasına Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Gaziemir Belediyesi Başkanı Yardımcıları İzel Zenginobuz Derinsu, Aslı Özgür ve Necati Kırmaz, Cumhuriyet Halk Partisi Gaziemir İlçe Başkanı Kasım Özkan ve yönetimi, Gaziemir Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Başkanı Yardımcısı Veli Oto ve yönetimi,Gaziemir İyi Parti İlçe Başkanı Sedat Dağ ve yönetimi, Milliyetçi Hareket Partisi Gaziemir İlçe yönetimi, İyi Parti Menderes İlçe Başkanı Özdemir Makas ve yönetimi, Cumhuriyet Halk Partisi Menderes İlçe yönetimi, Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi İbrahim Özkara, Adalet ve Kalkınma Partisi Gaziemir Belediyesi Meclis üyesi Nuray Öztürk, Adalet ve Kalkınma Partisi Buca Belediyesi Meclis üyesi Hüseyin Paşaoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi Gaziemir Belediyesi Meclis üyesi Lütfü Özcan, Cumhuriyet Halk Partisi Menderes Belediyesi Meclis üyesi Halil Şen, Gaziemir Seydiköy Mübadele Muhacirleri Derneği Başkanı Hilmi Öztop, İzmir Bal-Göç bir önceki dönem Başkanı Fahriye Ersoy ve Hamdi Kanlıoğlu, Hak ve Özgürlükler Hareketi Ege Bölgesi temsilcisi İsmail Vatansever, Belene Gazilerimiz Sabri İskender, Selahattin Azis Atasoy, Adem Özkan, Ömer Özgür ve Burhan Mutlu, İzmir Bal-Göç Genel Başkanımız Abdurrahim Nursoy, merkez yönetim kurulu üyeleri Hatice Köroğlu, Nurten Çağalar, Nurdane Esen, Gülizar Dağlar, Feyime Mutlu, Av. Semra Ekici , Sabri Atasoy, Nejdet Çalışkan, Yakup Serbest, Bornova Bal-Göç Şube Başkanı Nihat Yağbasan, Görece Bal-Göç Şube Başkanı Metin Eminoğlu, Menderes Bal-Göç Şube Başkanı Gürkan Altıntaş, Gaziemir-Sarnıç Bal-Göç Şube Başkanı Hazel Öztürk Işık, Buca Bal-Göç Şube Başkanı Fatmagül Kahraman, Aliağa Bal-Göç Şube Başkanı Rukiye Güneş ve yönetimleri, Gaziemir Hürriyet Mahallesi Muhtarı Hayrettin Hamzaoğlu ve üyelerimiz katıldı.

Açılış konuşmasını yapan İZMİR BAL-GÖÇ Genel Başkanı Abdurrahim Nursoy herkese katılımları için teşekkür ederek başladığı konuşmasında: ’’Çok değerli İzmir Bal - Göçlüler, değerli katılımcılar, Bulgaristan Türklerinin milli ve manevi değerleri  için  örnek  bir mücadele veren Nuri Turgut Adalı Abimizi, doğumunun 100.yılı için hazırladığımız bu program vesilesiyle anarken, yokluğunu  yüreğimizde hissediyoruz. O, hepimizin bildiği gibi rahat bir hayatı seçmek yerine Türk azınlığın insanca bir yaşama kavuşması için mücadele yolunu seçti ve davasından hiç vazgeçmedi.

O, "mücadele" kavramının bedene bürünmüş haliydi. Bulgaristan Türklerinin haklı mücadelesinin efsaneleşmiş kahramanıydı. Tüm dava adamları gibi tutsak yaşadı ama özgür öldü. Zorbalığa, zulme sessiz kalmadı. İsim değiştirme kampanyasına kadar bütün bu süreçte Nuri Adalı Abimiz her zaman vardı. Bu süreç sonuçlanmadı çünkü Nuri Abi gibi kahramanlarımız vardı ve bizlerin, Türklerin ve Müslümanların milli ve manevi boyutlarda lideriydi. Bizler her zaman onu kalbimizde, gönlümüzde yaşatacağız. O kalbimizde yaşadıkça Bulgaristan’da yüz binlerce Türk de yaşayacak.

Hayatını Türklüğün özgürlüğü için vermiş insanları anmak ve yaptıklarını kuşaktan kuşağa aktarmak ahde vefadır. Bizlere düşen, bu büyük kahramanın temsil ettiği değerleri anmak; bu değerlerin takipçisi ve destekçisi olduğumuzu belirtmektir.

Bu anlamda Sayın Mehmet Türker’i  Nuri Abi için yazdığı her satır için, yaptığı her çalışma için tebrik ederim.Ayrıca bu değerli belgeselin ilk gösteriminin İzmir'de yapılması onurunu bizlere yaşattığı için de teşekkür ederim.

Belgeselin gösterilmesi için sunduğu tüm olanaklar için Gaziemir Belediyesine ve belediye  başkanımıza çok teşekkür ederim.

”Söndürülemeyen Meşale” belgeseli sadece  Bulgaristan’ın değil, Avrupa’nın örnek bir insan hakları savunucusunun belgeselidir.

Nuri Turgut Adalı, bizim için, gençlerimiz için bir meşaledir. Biz İzmir Bal-Göç olarak, onun ışığında yola devam ediyoruz, edeceğiz.

Sevgili Nuri Abi,

Bırakıp gittin bizi

Seni unuttuk sanma

Zaman alışmayı öğretir belki; ama

Unutmayı asla!’’ dedi.

 Galaya katılan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda da bir konuşma yaptı.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER