İZMİR'DE SÜRPRİZ BİR MİSAFİRPerşembe, 06 Kasım 2008

İZMİR'DE SÜRPRİZ BİR MİSAFİRİzmir Ticaret odası tarafından düzenlenen Kuzey-Güney Avrupa Ekonomi forumu'nun gizli ve sürpriz bir misafiri vardı. Bir dönem Bulgaristan'da başbakanlık yapmış olan ve Bulgar Kralı 3.Boris'in oğlu Simeon Saxe-Coburg-Gotha İzmir'e geldi.İlginçtir, İzmir Ticaret odası tarafından basına verilen listede onun ismi geçmiyordu.Bu nedenle gazetelerde hiç yer almadı

Balkan Federasyonu Genel sekreteri Rifat Sait, sürpriz misafir Simeon Saxe-Coburg-Gotha'yı buldu ve kameranın önüne geçti.

Bulgaristan başbakanı Simeon Saxe-Coburg-Gotha 1937 yılında (Saxe-Coburg) Bulgar Kralı 3.Boris'le Kraliçe Joanna'nın (İtalya'nın eski Giovanna - Savoy prensesi) oğlu olarak dünyaya geldi. Adolf Hitler'le yaptığı bir görüşmenin ardından bilinmeyen bir nedenle ölen Kral Boris'ten sonra Simeon henüz altı yaşında iken babasının yerine geçti. Genç Simeon 1944'teki Sovyet müdahalesine değin üç yıl boyunca üç-üyeli bir konseyin kendisine vekalet etmesi ile ülkeyi yönetmiştir. Bu müdahalenin ardından yakınları - dayısı ve birçok ülke aydınını da o kapsamda olmak üzere öldürülmüştü.
Benzerlerinin aksine kültürel mirasını sürdürmek için çabalamış olan Simeon, Ortodoks Hıristiyan Kilisesi üyesidir ve hâlâ düzgün bir biçimde Bulgarca (sürgün nedeni ile eski bir versiyonunu) konuşmaktadır. 1996'da anavatanına döndüğünde binlerce Bulgar tarafından "Kralımızı isteriz!" sloganı ile karşılanmıştı.
Ulusal Hareket adlı siyasi oluşumu kuran Simeon yalnızca üç ay içinde Demokratik Güçler Birliği ve (ezeli rakibi) Bulgaristan Sosyalist Partisi'ni yenilgiye uğratarak 24 Temmuz 2001 seçimlerinde başarıya ulaşmıştır. Bir süre devam eden belirsizliğin ardından Bulgaristan'daki Türkler'in Haklar ve Özgürlükler hareketi (HÖH) ile koalisyon kurarak başbakanlığa gelen Simeon teknokratlardan ve batı eğitimi almış ekonomistlerden oluşan bir hükümet kurmuştu.


DİĞER HABERLER