KALFİN MOLDOVA'DASalı, 06 Haziran 2006

KALFİN MOLDOVA'DABulgaristan devlet adamları, bölge ülkeler ile olan ittifaklarını genişletmek için gerekli girişimlerde bulunuyor. En son olarak Moldova ile Avrupa ve Avro-Atlantik oluşumlara entegrasyon konusunda işbirliği yapılması amacıyla bir memorandum imzalandı. Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ivaylo Kalfin ve Moldova Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri ve Avrupa Entegrasyonu Bakanı Andrei Stratan memoranduma ülkeleri adına imza attı.
Kalfin'in Moldova'nın başkenti Chisinau'ya gerçekleştirdiği ziyaret, Moldova'nın bağımsızlığını ilan etmesinden bu yana bir Bulgar devlet adamının ülkeye gerçekleştirdiği ilk resmi ziyaret olma özelliğini de taşıyor.
Stratan, Bulgaristan'ın Avrupa'ya entegrasyon konusundaki tecrübesinin ve Moldova'ya vereceği desteğin kendileri için çok önemli olduğunu vurguladı. Kalfin ise Bulgaristan'ın Moldova'nın Avrupa'ya entegrasyonunun bölge için genel olarak önemli olduğuna inandığının altını çizdi.
Moldova'da yaklaşık olarak 90.000 Bulgar yaşıyor. Bunların 5000 kadarı çift pasaportlu. Ayrıca, Moldova'da Bulgarca eğitim veren 35 adet okul bulunuyor. Kalfin'in, Chisinau'ya yaptığı ziyaret süresince Moldova'da faaliyet gösteren Bulgar örgütlerin liderleriyle de bir araya gelmesi planlanıyor.


DİĞER HABERLER