KAVAK ADASI GELİŞİYORCuma, 13 Nisan 2007

KAVAK ADASI GELİŞİYORKavak Adası yatırımcıların dikkatini çekiyor. Kavak Adası'nın en önemli özelliği Bulgaristan, Türkiye ve Yunanistan arasındaki sınırın birleştiği noktada olması. 2005 yılında üç ülke arasında imzalanan bir protokol ile, Kavak Adası "Dostluk ve Barış Adası" olarak ilan edilmişti. Yine aynı sene içinde üç ülkenin devlet bakanlarının katıldığı bir törenle ada üzerinde "Dostluk ve Barış Anıtı"nın açılışı yapılmıştı. Söz konusu anıtın üzerinde "Birleşik Avrupa'ya Doğru Dayanışma İçin" ibaresi yer alıyor.

Bulgaristan ile ilişkiler konusunda girişimleri ve dostane yaklaşımları ile sınırın her iki tarafında da tanınan Edirne Valisi Nusret Miroğlu, bir Türk işadamının Kavak adası'nda yatırım yapmak üzere girişimde bulunduğunu açıkladı.

Söz konusu Türk işadamının ada üzerinde bazı yatırımlar yapmak istediğini ancak ada üzerinde üç ülkenin de söz sahibi olması nedeniyle güçlükler yaşadığını dile getirdiğini ifade eden Miroğlu, adanın yatırımlara açılmasının çevre kasaba ve şehirler açısından önem arz ettiğini kaydetti. Ada turistik açıdan oldukça değerli.

Ada'da yatırım yapmak isteyen Türk işadamının adanın özelliliğinin korunması amacıyla Bulgaristan ve Yunanistan'dan kendisi ile ortaklık kuracak işadamlarına ihtiyacı var. Söz konusu projenin Bulgaristan, Türkiye ve Yunanistan'da olduğu kadar bütün dünyada da ses getirecek kapasitede olduğuna inanılıyor. Üstelik Kavak adası aynı anda üç ülkenin toprağı olma özelliği ile dünyada nadir rastlanan bir önem taşıyor.


DİĞER HABERLER