KIRCAALİ BELEDİYE HEYETİ KARDEŞ BELEDİYE ELKHART’TAN DÖNDÜSalı, 26 Aralık 2006

KIRCAALİ BELEDİYE HEYETİ  KARDEŞ BELEDİYE ELKHART’TAN  DÖNDÜ	Bu hafta müh. Hasan Azis önceliğinde Kırcaali belediyesinden resmi heyet kardeş şehir Elkhart, ABD'e resmi ziyareti sonrası geri döndü. Belediye yönetiminin bu ilk Elkhart ziyaretiydi. Kırcaali heyeti yardımcı belediye başkanları sayın Nurcan Hüseyin ve Mitko Sinabov, Belediye Genel Sekreteri sayın Sezgin Bekir, ve Belediye Meclis Başkanı sayın Seyfi Necib ve Belediye Meclis üyelerinden oluşmaktadı. Ev sahibleri misafirler için değişik proğram hazırlamışlardı.
Gazeteciler önünde açıklama yapan Belediye Başkanı şöyle dedi:
"Elhartın yönetimiyle tanışma fırsatına sahib olduk, bunun yanısıra sanayi ve endüstri alanında değişik işletmelerin çalışma tarzları hakkında önemli bilgi edindik. Elkhart Ticaret Odası üyeleri ile önemli görüşmeler yaptık, Elkhart civarlarını gezdik ve orada kendine özgü amerikalı gurubu ile karşılaştık - şehir kenarlarında yaşayan amerikalılar."
Müh. Hasan Azis şunları da ilave etti:
"Elkhart ve Kırcaali arasında birçok benzerlikler olduğunu gördük. Elkhart şehrinde de aynı Kırcaali' de olduğu gibi nehir geçmektedir ve nehrin etrafına park ve dere kıyıları mekanları oluşturulmuştur. ABD de bu dinlenme alanları mükemel bir şekilde organize edilmiştir. Ayrıntılı olarak nehir üzerinden değişik geçit olanakları projeleriyle tanıştık. Ev sahibleri bize en yeni projelerini sundular. Bu projeye göre bir buz pisti yapılacak ve bu pist yaz günleri roller kayma yeri olarak kullanılacak. Bu projenin büyük bir kısmı özel bir kişi tarafından finanse edilmektedir."
Heyetin tüm uluslararası ilişkileri yöneten Elkhart Kardeş Şehirler Bordu ile de görüştükleri belirtildi. Bu Bord' da Belediye görevlileri yanısıra değişik sivil örgüt üyeleri de yer almaktadır.
Müh. Hasan Azis şöyle devam etti:
"En önemli noktalardan biri bizim için Elkhart' ın kanalizasyon sistemi sentralini ve su temizleme sentralini ziyaret etmekti. Bunların benzerleri Kırcaali de kurulması bekleniliyor. Ayrıntılı olarak sentrallerin kurulmasıyla ve kullanılan teknoloji hakkında bilgi aldık. Bu konuda 2 günlük konferansa katıldık ve bu alanda uzmanlar bizi en yeni ve modern temizleme tesisatlar ile tanıştırdılar. Bizim için Elkahartın kanalizasyon sisteminin 8 metre derinlikte ve yaklaşık 100 yıl öncesi kurulduğunu ve video kameralarla izlendiğini öğrenmek çok ilginç ve enteresandı. Su tesisatı ağı özel kaplamalı metal borulardan oluşmaktadır.
Heyet dinlenme araçlarının toplandığı fabrikaları da ziyaret etmişler. Böyle bir aracın lüks bir modeli tam techizatı ile donatmak 15 dakikayı alıyor ve pazar fiyatı 55 000 dolar cıvarı dır. Orada heyet Elkhartta yaşayan tek bulgar hane ile görüşmüşler. Heyet Çikago'yu da ziyaret etmiş ve orada Kırcaali toplulğu ile görüşmüşler.