KIRCAALİ BÖLGESİNDEN 39 HACI ADAYI YARIN KUTSAL TOPRAKLARA UĞURLANIYORPerşembe, 14 Aralık 2006

KIRCAALİ BÖLGESİNDEN 39 HACI ADAYI YARIN KUTSAL TOPRAKLARA UĞURLANIYORYarın 15 Aralık 2006 yılı Bulgaristan Başmüftülüğünün programı çerçevesinde toplam 350 hacı adayı Mekke ve Medine'ye gidiyor. Kırcaali bölgesinden çoğunluğu ilk defa hacı adayı olan 39 müslüman bölge müftüsü Şabanali Ahmet'in başkanlığında yarın Haskovo'dan otobüslerle kutsal topraklara hac farizasını yerine getirmek üzere yolculuğa çıkıyor.
Ziyaretin 30 gün süreceği bunlardan 20 günü Mekke'de 10 günü ise Medine'de geçeceği bildirildi.
Kırcaali il müftüsü Şabanali Ahmet tüm hacı adaylarının gidişi, orada ikameti ve dönüşü ile ilgili tüm ayrıntıların organize edildiğini söyledi.
Şabanali Ahmet Kırcaali Habere şunları söyledi:
"İslamın şartlarından biri imkanı olan her müslümanın bu toprakları ziyaret etmesi gerekir. Önemi de oraya gidip hacı olan kişilerin döndüğünde yeni doğmuş bir bebek gibi günahlardan arınmış olmalarıdır. Onun için bu kutsal toprakları ziyaret etmek çok önemlidir".
İki gün önce Şabanali Ahmet Başmüftülük temsilcileri ile birlikte bir haftalığına Romanya'yı ziyaret ettiler.
Bu ziyaret ile ilgili Şabanali Ahmet şunları paylaştı:
"Bukureşt'te Romanya müslümanlarının Başmüftülüğü tarafından düzenlenen bir seminere katıldık. Sonra orada yaşayan müslümanların probleriyle tanıştık, vakıfların durumları hakkında bilgi aldık. Romanya'da 150 000 müslümanın yaşadığını öğrendik ve çoğu Dobruca bölgesinde yaşamaktadır. Bulgaristan'da ki olan vakıf iade problemleri orada yok. Çok az sayıda vakıfları var ve onlarda iade edilmiş. Bir başka fark ise oradaki müftülerin ve imamların devlet memuru statüsünde olmaları ve devletten maaş almarıdır".