KIRCAALİ CAMİSİ'NİN HOPARLÖRLERİNİN SESİ AZALTILDIPerşembe, 03 Ağustos 2006

KIRCAALİ CAMİSİ'NİN HOPARLÖRLERİNİN SESİ AZALTILDIKırcaali merkez cami encümenliği ezan sesinin azaltılmasına karar verdi. Günde beş vakit namaza çağrı yapan imamın kullandığı hoperlörler Bulgaristana demokrasinin geldiği 1990 yılında monte edilmişti. Daha o zaman bazı milliyetçi kişiler ona karşı çıkmasına rağmen 16 yıldır kesintisiz ezan okunuyordu. Ancak son zamanlarda aşırı milliyetçi parti ATAKA'nın yaptıkları ezan sesine karşı kampanyalar Kırcaalide yaşayan bazı bulgarları harekete geçirdi.
Caminin yakınında yaşayan birkaç kişi Kırcaali Polisine başvurup hoparlörlerin sesinin kendilerini rahatsız ettiklerini önesürdüler. Polis karakoluna çağrılan cami encumanlığı başkanı Aptulla Şefki yaptığı açıklamada hoparlörlerin sesini azaltmaya karar verdik. Biz burada yaşayan insanları rahatsız etmek istemiyoruz, onlarla dostça yaşamak istiyoruz dedi.
Bulgaristan başmuftülüğü bunu desteklediklerini söyleyen Şefki, biz ezan sesine karşı çıkanları milliyetçi parti ATAKA'nın kampanyası ile bağlantısı olduğunu düşünüyoruz. Bu gün hoparlörlerin sesini azaltık ama kimse onları durdurmaya çalışmasın, çunku ona hiç bir zaman izin vermeyeceiz dedi.
ATAKA partisinden milletvekili d-r Geordi Georgiev yaptığı açıklamada ezanın hoparlörle verilmesinin durdurulması gerekiyor dedi. Bu Kurana 76 suraya karşı bır durum. Orada hocanın ezanı kendi sesiyle varmesi gerektiği yazıyor dedi.
Konu ile ilgili Kırcaali kilisesinin papazı Petır bu kampanya bizim dini dayanışmaya aykırı bir durum. Bazı insanlar bu hoşgörü ve dayanışma içinde yaşayan halkımızı parçalamaya çalışıyor. Yarın her hangi biri Polise başvurup Kırcaali saatinin çalmasına ve kilisenin çanlarının sesini de durdurmak isteye bilir dedi.


DİĞER HABERLER