KIRCAALİ' DE 30 PARTİ HÖH' E KARŞIÇarşamba, 27 Haziran 2007

KIRCAALİ' DE 30 PARTİ HÖH' E KARŞIYaklaşan yerel seçimlerde Kırcaali'de milliyetçilik temelleri üzerine kurulmuş güçlü koalisiyon, HÖH' nin liderliğini zorlayacağı bezliyor.
Kırcaali BSP lideri Milko Bagdasarov yaptığı açıklamasında yaklaşık 30 tane organizasiyon Kırcaali' de ortak Belediye Başkanı adayı kaldırmaya hazır olduklarını söyledi. Onun görüşüne göre bu koalisiyona BSP, GERB, ATAKA, SDS, DSB ve çok sayıda başka partiler ve organizasiyonlar girmesi bekleniyor.

Yapılan açıklamada 8 Temmuz'da tüm bu partiler ve organizasiyonlar tarafından ortak aday kaldımak için anlaşma imzalanacağı,adayın eş anlamda tüm partilerden uzak olması gerekeceği belirtiliyor. Şu ana kadar Kırcaali'de otorite sahibi kendi alanlarında uzman ve özel sektörden 10 tane isim tartışılıyor.

ATAKA lideri Volen Siderov ve Bagdasarov dün NOVA televiziyonun ekranında HÖH' e karşı birleşik cephe oluşturmak için görüşmelerde olduklarını itiraf ettiler.

Bagdasarov "Biz Kırcaali' de ATAKA ile koalisiyon yapmıyoruz, biz 30 tane hatta 40 tane organizasiyon ile koalisiyon yapıyoruz " dedi.

Birkaç ay önce BSP lideri Sergei Stanişev ATAKA ve GERB' in politikalarını "boş" olarak tanımladı ve onlar ile bir koalisiyon olanağı mümkün olmadığını açıkça ilan etmişti.
Fakat Bagdasarov Kırcaali'de ki anlaşmanın parti yolundan problem yaratmayacağına emin, çünki partinin kongre belgelerinde çok önemli bir metin yer alıyor ve bu metine göre bölgesel boyutta parti kollarına koalisiyon kurma konusunda daha büyük serbestlik veriliyor.

GERB lideri Boyko Borisov Kırcaali' de yerel seçimlerede BSP ile koalisiyona girme olanağının zor olduğunu açıklayarak hevesleri sakinleştirdi.
Borisov "Sergei Stanişev' in başbakan olduğu sürece ve HÖH' nin iktidarda olduğu sürece böyle bir koalisyonun mümkün olamaz" dedi. Onun görüşüne göre böyle bir varyantı teklif etmek etnik çatışmaları kanunlaştırmaktır.

Kırcaali DSB lideri Stoyan Stoyanov şu açıklamada bulundu:
"Gelecek koalisyon hakkında şimdiye kadar bir görüşmemiz vardı, fakat o Avrupa Parlamentosu seçimlerinden önceydi ve o görüşmede ATAKA ve GERB bulunmuyordu. Prensip olarak ortak belediye başkanı adayı için anlaşma var fakat ortak belediye meclis temsilcileri için öyle bir anlaşma yok. Herkez daha önde olmak istiyor büyük partiler ise daha çok yer istiyorlar. O yüzden biz ayrı listeyle çıkacağız ve bizim araştırmalarımıza göre bir yerimiz garanti".


Kırcaali SDS lideri Dora Hristova yeni "Stalingrad çatişmasına" ve etnik karşı koymaya karşı olduklarını ilan etti. Onun görüşüne göre son 15 yıl içerisinde ki etnik karşı koymalar bölgeyi yatırımcılar için cazibesiz yapmış. Ve o yüzden SDS tüm politik güçler ile bu sayıda HÖH ile de müzakereler için hazır olduğu belirtti. Fakat masaya bizzat Ahmed Doğan' ın oturmasını istiyorlar.
Hristova "Eğer HÖH bulgar aday kaldırırsa o zaman koalisiyon kime karşı olacak" dedi.

Gelecek toplantıda her bir parti belediye başkanı adayı için birer isim teklif edeceği belirtildi.


ÇÖKÜŞ

ATAKAN' ın başkente ki kolları idareden amaçlı olarak parçalanıyor. Bu konuda dün eski parti üyeleri alarm verdiler. Sofya' da bölgesel koordinatör Hristo Krayselski sürdürülen politikadan memnun olmadığından istifasını verdiğini ilan etti. Ocak ayından beri Sofya' da tüm ATAKA koordinatörlerinin yetkileri sınırlandığını ve parti Siderov tarafından tek başına yönetildiğini açıkladı.


DİĞER HABERLER