Kırcaali-Hoşgörü Merkezi adı altında düzenlenen bölge festivaline 18 müzik ve dans grupları katıldıPazar, 04 Haziran 2006

Kırcaali-Hoşgörü Merkezi adı altında düzenlenen bölge festivaline 18 müzik ve dans grupları katıldıDün Kırcaali kültür evi salonunda düzenlenen bölge festivaline bu yıl yaklaşık 350 kişi katıldı. Türk ve Bulgar türküleri ve halk oyunları sunan ekipler seyircileri coşturdu. Festival her yıl haziran ayı başında Kırcaali belediyesi ile Ömer Litfi Kültür Derneği tarafından düzenleniyor. Açılış konuşması yapan Kırcaali belediye başkan yardımcısı Krasimira Jivanova şunları söyledi.
- Kırcaali yine büyük bir kültür etkinliğinın merkezi oluyor.Bütün ekipleri katıldıklarından dolayı teşekkür ediyorum ve kültür hayatlarında başarılarının devamını diliyorum dedi.
İzleyenler ekiplerin sundukları Türkçe ve Bulgarca türküleri ve oyunları alkışladılar, ve Kırcaalinin hoşgörü merkezi olduğunu yine ispatladılar.
Türk ekiplerin katılımlarıyla düzenlenen her etkinlikte izleyeciler arasında yer alan aşırı milliyetçi parti ATAKA Kırcaali il sorumlusu Kameliya Kolçeva ve SKAT televizyonu ekibi bukez yine iş başındaydı. Festival sonrası televizyon ekibi Ömer Lütfi Kültür Dernegi genel sekreteri Müzekki Ahmete şöyle bir soru sordular.
-Bulgaristanda kültür dernekleri bulgar derneğidir.Bu festivali siz düzenliyorsunuz, ancak katılan ekiplerin çoğu türkçe türküler ve oyunlar sundular buna ne deyeceksiniz.
Bu provakasyon soruya Müzekki Ahmetin cevabı:
- Dediğiniz doğru değil. Katılan ekiplerin çoğu bulgarca türkü ve oyunlar oynadı, siz buraya öküz altında buzağı aramaya gelmişsiniz. Siz yalancısınız ve ben sizin sorularınızı yanıtlamayacam diyerek onların ekibini terk etti.
Bölge festivaline katılan ekiplere plaket ve teşekkür belgeleri verildi. En iyi ekipler ise Temmuz ayında düzenlenen Balkan Folklor Festivaline katılacak.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER