KIRCAALİ İLİNDE TEK GEÇİM KAYNAĞİ OLAN TÜTÜNÜN SATIŞI DEVAM EDİYORSalı, 19 Aralık 2006

KIRCAALİ İLİNDE TEK GEÇİM KAYNAĞİ OLAN TÜTÜNÜN SATIŞI DEVAM EDİYORBirkaç yıldan beri alternatif bitkiler, ek gelir sağlayarak kaynaklar aranmasına rağmen Kırcaali ili halkının tütünsüz normal bir yaşam sürdürebileceği düşünülemez.
Toplam sayıları 160 bini aşan buranın insanları yıllar yıllı kaderini hep bu ürüne bağlamış, geçimlerini bu bu yolla saülamış sayılır.
Az ve çok aldıkları kazançlarının değeri ile düğün, sünnet, bayram ve diğer merasimlerini karşılayabilmişlerdir.
Ürettikleri Dünyaca anılmış kaliteli tütünün satılma kampanyası bu sene de Mubarek Kurban Bayramı arifesine rastladı.
İlk pazara çıkan Sokotap-Bılgariya "Alayins Uab Tabako" şirketleri oldu.
Tütün satın alma merkezlerine hazırlandıkları ürünlerini yığan ve daha nice mallarını satmaya acele eden tütün üreticilerine özel açıklama yapan Kırcaali "Tütün" fondu müdürü müh. Meliha Dilber "Kırcaali Bulgar Tabak", "Daymon- Bılgaria" ve başka şirketlerin de bu ilin kaliteli tütününe ilgi gösterdiklerini ve iyi bir fiyatla değerlendirmeye hazır olduklarını belirtti.
Çernooçene, Komuniga, Gluhar ve diğer köylerde ilk günlerde satılan tütünlerin ortalama fiyatı 4 levayı aştığını, üreticilerin bundan memnun kaldıklarını söyledi.
Şirket yönetmenlikleriyle yaptığımız anlaşmaya göre bu sene her alınan mahsülün değeri Bayrama yetiştirmek amacı ile bir iki gün içinde ödenecek.
Bizce bu Bölgemizdeki tütüncülerin yararına olacak, Bayramlarını ve 2007 yılı rahatlık içinde karşılamalarında kolaylık sağlayacaktır dedi.