KIRCAALİ "KADRİYE LATİFOVA" DEVLET MÜZİK VE DRAM TİYATROSU İDARİ VE TEKNİK PERSONEL BÖLÜMÜ BAŞKANI SABİHA MESTAN İLE SÖYLEŞİPerşembe, 18 Ocak 2007

KIRCAALİ SAYIN SABİHA MESTAN, ÖNCE KIRCAALİ HABER OKUYUCULARINA KENDİNİZİ TANITIRMISINIZ ?

- Basit de görünse bu benim için bir kolay soru değil. Kendim için değil, başkalarının benim için düşündüklerini daha yararlı olacağını sanıyorum.
Böyle bir göreve çok yakında başlamış üniversite mezunu, Türk dili üzmanıyım. "Eğitim ve Kültür" üstüne savunduğum Diplom tezi bir ilham kaynağı olduğu gibi geliyor bana. Çok az süre bir öğretmenlikten sonra böyle bir işe atanmama temel sebeplerden biri de sayılabilir.

İLK ADIMLARINI ATAN ÇOCUK GİBİ YAKINDA TİYATRONÜZ DÖRT YAŞINI DOLDURACAK. ÇALIŞMALARINIZI BİZE ANLATABİLİRMİSİNİZ ?

- Bildiğim kadarıyla sizin de intibalarınız vardır. Gelin bunları hep birlikte görüşelim. Eksi ve artıları en hassas terazilerde tartalım. Bir gercek ki, biz yıllardır kül altında duran korların alevlendırılmesınde, eleman hazırlamadan ve diğer eksikliklerin bir an önce tamamlanmasında yokuş yollardan geçmeden edemedik.
Müdürümüz sayın Orhan Tair'in yönetmenliğinde hazırlanan uzun süreli bir proğramda haftalar, aylar içinde görevlerimiz konkreleştirildi. Hali hazırda tiyatromuzda çalışan 70 kişi müzisyen, oyun, dans, türkü, bale ve diğer dallarda emin adımlar atma çabasındadırlar. Bunların hemen hepsi genç, sanata yönelmiş direşken kişilerdir. Onların çoğu hazırlık kurslarına katıldı. Doç. Aleksandır İliev, Boris Karadimçev, prof. Hikmet Mehmedov, Dimitır Stoyanov ve diğer ünlü sanat adamlarından aktörlük hareketi üstüne , müzik üzerine , söylevi ve maharet üstüne dersler aldılar.Eğitim gördüler.
Ayrıca Bulgar, Batı ve Rus tiyatro tarzı ve tarihi üzerine de geniş bilgilere gidilmesi ihmal edilmedi.

SAHNELERE KONULAN ESERLERİN KİMSİNİ OKURLARIMIZA HATIRLATSAK NE DERSİNİZ ?

- Bunu memnuniyetle yaparım. "Benim aşkım tiyatro" , ilk temsilimizden biridir. "Kadın krallığı", "Hakkıyı öldürmek" ise dünyaca anılmış Türkiye yazarı Azis Nesin'in "Hakkımı ver Hakkı" eserinin ustaca sahnelenmesi anlamına gelir. Hepsini birer birer saymadan çok başarılı bulduğumuz Kirgiz asıllı Çengiz Aytmatov'un " Al Yazmalı, Selvi Boylum" hikayesi üzerine sahnelediğimiz " Selvi Boylum" piyesini anmadan geçersek hata etmiş oluruz. Çünki o, bizim için zirve gibi bir şeydi.

EN İYİ NİYETLERİMLE SORUYORUM, BAŞARILI BULDUKLARINIZ HANKİ KRİTERLERLE ÖLÇÜLEBİLİR ?

- Ayrı ayrı kişilerin, sanat adamlarının görüşlerini asla küçümsemeyiz. Fakat tek sözle bizim için seyircilerin, halkın biçtiği değer en büyüktür. Bu değerle de işlerimizi ayarlamaya çalışacağız.

GELECEKTE ÇALIŞMALARINIZ , ÇABALARINIZ İÇİN BİR ŞEYLER SÖYLEYEBİLİRMİSİNİZ ?

- Bu günlerde Türkiyeden Selim Güratın yönetmenliğinde Sadık Şendilin
"Yedi kocalı Hürmüz" eserini sahneleme hazırlığı içindeyiz. Hazırlanacak konser proğramlarımız var. Eski Rodop Rumeli türküleri üzerine ünlü sanatçı Orhan Murad'ın yönetmenliğinde tamamen bir olgunluk haline getirilmiş 10 kadar da türkümüz var.
Gelecekte de memleketimizin köy ve şehirlerinde olduğu gibi Türkiye, Makedonya ve diğer ülkelerde de temsiller vermeyi asla ihtimal etmeyeceğiz. Bizim de tek amacımız en tenha yerlere kadar ışık saçmak kitlelere sevinçli günler, unutulmaz anlar yaşatmaktır.

DİKKATİNİZE TEŞEKKÜR EDİYORUZ VE KIRCAALİ HABER AJANSI OLARAK KÜLTÜR HAYATINIZDA BAŞARILAR DİLİYORUZ.

- Ben de en içten dileklerimle Kırcaali Habere teşekkürlerimi sunuyorum.


DİĞER HABERLER